Jdi na obsah Jdi na menu

Profesní život

 

V současnosti se živým jako redaktor, fotograf, lektor a webař (mé momentální stálé útočiště: Institut digitální fotografie).


 • Fotograf - toto (bezpochyby krásné) řemeslo mě profesně provází již řadu let a to v mnoha podobách.
  Jakožto odborný redaktor je součástí mé práce též pořizování fotodokumentace: produktová / reklamní fotografie. Zároveň fotím hodně na tiskových konferencích, veletrzích, výstavách, fórech atd, tedy reportážní fotografie.
  Dále působím jako svatební fotograf, fotografuji též portréty a rodinnou fotografii (dle přání zákazníka - v exteriéru nebo ateliéru). Nárazově se věnuji také produktové / reklamní fotografii.
  Soukromě se věnuji makrofotografii, akční fotografii (koncerty, sport a alternativní fotografie) a tu a tam (dle nálady) krajinářské fotografii.
  Můj akční rádius je tedy značně široký - od reportáže a portrétu přes produkt/reklamu až po makro a krajinky.

 • Redaktor - Již od mládí mě bavilo psát (a bylo mi v podstatě jedno co). Už ve 14 letech jsem napsal sbírku povídek (se sci-fi tématikou), od cca 23 let se věnuji psaní (s malými přestávkami) profesionálně. Píši především články technického rázu ale rád se věnuji také například reportáži. V současnosti píši pro odborné weby www.fotografovani.cz, www.grafika.cz a www.mujmac.cz (o fotografické technice a fotografii obecně, tiskárnách, tiskových technologií, polygrafii a Apple produktech).

 • Lektor - Do třetice (všeho dobrého) se fotografování věnuji ve smyslu osvětové (lektorské) činnosti. Působím IDIFu jako lektor fotografických kurzů a učím lidi, jak správně používat techniku... jak na správnou expozici, kompozici... jak se vyvarovat běžných fotografických chyb... zkrátka: jak fotit lépe...
  V Institutu digitální fotografie vedu kurzy:
  Seznamte se se svojí DSLR Canon
  Začínáme fotografovat s DSLR
  Začínáme s digitální fotografií
  Rodinná fotografie aneb fotíme kreativně
  Kompozice aneb jak na působivé snímky
  Příprava fotografií pro online publikování
  (součást komplexního rekvalifikačního kurzu)
 • Webař - Profesně se zabývám také správou webů, což zahrnuje jak práci s redakčními systémy, administračními rozhraními a databázemi, tak i základy programovacích jazyků (php, css, html, java, MySql). Nejsem programátor (ve smyslu psaní nových scriptů), spíše se starám o správnou funkčnost těch stávajících, plnění webů obsahem, řešení a odstraňování problémů.

 

Jsem hodně tvůrčí (což je patrné jak z mých profesních tak i hobby aktivit) a cokoli, kde lze něco vymýšlet, vytvářet nebo navrhovat, je mi blízké! Naopak nemám rád rutinnu (a kdo taky jo, že?!), byrokracii a papírování všeho druhu. Nikdy jsem nebyl kariérista, raději jsem dával (a dávám) přednost vzdělávání a zkoušení nových věcí (namísto šplhání ve firemní hierarchii). Nikdy mě nebavilo dávat 100% jen jedné jediné věci (je patrno již z mých aktivit)! Než specializaci na jednu činnost, jsem vždy raději dělal (a dělám) více projektů / činností najednou... Život je pak mnohem rozmanitější, barevnější... prostě zábavnější!


:: Bylo, nebylo ::

Vystudoval jsem Střední elektrotechnickou školu, se zaměřením na číslicovou a řídící techniku (úspěšně zakončenou v roce 1995 maturitní zkouškou). Ve své profesní kariéře jsem vystřídal řadu zaměstnání (mj.: elektrikář, podlahář, operátor, prodavač mobilní fototechniky, obchodní zástupce, manažer obchodní sítě, editor, redaktor). Redaktořině se věnuji průběžně již od roku 2000.

Psal jsem (a píši) pro spoustu periodik - internetové i tištěné! Vlastně už si je ani všechny nepamatuju, jen namátkou: Muzikus a Rockshock (hudební časopisy), Quo a Esquire (lifestyle), Foto & Video a Mobil (odborné, technické plátky), Mladá Fronta, CSFD (česko-slovenská filmová databáze), golias.cz, musicservice.cz, mobil.cz, Click!. Už mám za sebou dokonce i svou první "knihu" (Objektivy 2007/2008).

V minulosti jsem působil například ve firmách: T-mobile, Mobil-server/Mobil-media/iDNES, Prane, Realis atd.