Jdi na obsah Jdi na menu

:: OSOBNÍ ::

 

Jmenuji se Martin Hájek, vyskytl jsem se v druhé polovině 70. let kdesi v Praze. Jsem narozen ve znamení Štíra. Je to vodní znamení, z čehož bezpochyby pramení i můj vztah k vodě. Kdybych nebyl člověk, byl bych určitě ryba. Pro Štíry je charakteristická tichá (až tajnůstkářská) povaha, držení se spíše stranou dění (ovšem jen na woko), nicméně pozor na nás! Nosíme s sebou zbraň a dokážeme kdykoli nečekaně a "smrtelně" seknout.

Štíři jsou vůbec fascinující svoření: Jde o řád pavoukovců, s velkými klepety a zúženým prodlouženým zadečkem s jedovým ostnem (často chybně označovaným jako "ocas"). Ještě spolu se šváby jde o nejodolnější a nejpřizpůsobivější tvory na Zemi, kteří by teoreticky mohli přežít i totální atomovovou apokalypsu. Štír vydrží 1 rok bez jídla a 3 dny bez vzduchu, stejně tak dobře snáší i extrémní teplotní rozdíly (70° vedra vs. -30° hluboký mráz) a jsou zde již 65 miliónů let (pamatují tedy ještě dinosaury). Obecně jsou to plachá zvířata a platí, že čím větší je, tím menší hrozbu představuje (ale také naopak). Mylně se traduje, že štíři jsou vesměs smrtelně nebezpeční, z několika set existujících druhů, je asi jen 5 druhů schopno vyloučit při bodnutí takové množství toxinu, které dokáže zabít zdravého dospělého člověka...

A co z toho plyne? Že jsme houževnatí, vytrvalí, občas z nás máte husinu ale i přesto všechno - nejsme jedovatí
(většinou :-))

 

OSOBNÍ

Ženatý se závazky. Dcerka Kristýnka se narodila na jaře 2009 (2980/50), malej bráška Martin Jr. (3340/51) je - bez jednoho měsíce - o tři roky mladší. Jsou to naše sluníčka a jednoznačně to nejlepší, co jsem ve svém dosavadním životě zatím udělal.

 

JAKÝ JSEM?

Tak trochu složitá osobnost, ze všech povahových nejblíž k flegmatikovi (citově stabilní introvert). Takové typy bývají přemýšliví (někdy až moc), obezřetní, rozvážní, mlčenliví (někdy naopak ne dost). Rádi si zachováváme odstup, občas se jevíme jako nespolečenští (což je jen obranná póza).
Mou harmonickou, vyváženou, klidnou a rozvážnou povahu občas drsně rozčísnou typicky "štírovké" rysy - vztahovačnost, výbušnost - a zároveň genetické předpoklady alias lehce cholerické sklony...

Nemám rád změny, nesnáším překvapení, nerad riskuju, prožitky beru spíše povrchně. Většinou nikam moc nespěchám a pak všechno doháním na poslední chvíli, což je dvou-sečnou zbraní (mám neustálé problémy s dochvilností).

Na druhou stranu jsem přizpůsobivý, vyrovnaný (jak kdy), klidný (víceméně), vytrvalý, spolehlivý a umím se (docela) ovládat. Život a vše co s ním přijde beru jak to je, s většinou situací se dobře vyrovnávám. Problémy se snažím řešit s chladnou hlavou (ne vždy se to daří), stres mě nijak zvlášť nestresuje.

Obecně se s lidmi mého temperamentu vychází nejlépe ze všech povahových typů. Není moc situací, co mě dovedou echt vytočit. Nejvíc dokážu vytočit sám sebe!

 

OBLÍBENÉ vs. NENÁVIDĚNÉ

Nesnáším závist, faleš, aroganci, lhostejnost, povrchnost a "buranství" (bohužel jeden z typicky to českých charakterových znaků). Nenávidím nácky, komunisty, fanatiky (obecně), internetové diskuze a masy (davy). Nemám rád rychlé soudy a vůbec všechny, co jsou se vším / každým hned hotovi. Obdivuji každého kdo má vlastní názor a odvahu si za ním stát, každého, kdo něco umí. Obdivuji schopnost nezištně pomáhat druhým a "umění" respektovat názory a představy jiných (a takových lidí už dnes moc není).

Jsem realista. V otázkách Víry ateista. Všechny formy náboženského fanatismu (ve smyslu tupé víry, potřeby integrovat se do nějaké početné skupiny stoupenců) jsou zlo! Ze všech nejrozšířenějších náboženství (křesťanství, islám, hinduismus, judaismus) je mi svou filozifií nejbližší hinduismus, jenž je založen na karmanovém zákoně a myšlence reinkarnace. Podle něj si každý svými činy vytváří vlastní karmu, všechny "zářezy" se hromadí a projeví v příštích životech. Všechno dobré i zlé se tak člověku nakonec vždycky vrátí - jako bumerang!
Možná to tak je, možná ne! Každopádně ta myšlenka se mi líbí! Je fér!

 

Mé osobní "desatero":
 

  1. NEsuď (a nebudeš souzen... hmm, naivní co?!)littlemarty_img1.jpg
  2. NEzáviď (je to fakt hnusná vlastnost)
  3. NEčiň jiným co sám nemáš rád
  4. NEber druhým jejich názor
  5. NEchovej se jako "Debil" (Páni psychiatři prominou)
  6. Buď Slušnej (i když je to někdy sakra těžký)
  7. Buď Pokornej (k druhým i sám k sobě)
  8. Buď v pohodě / nad věcí (joo tak to se lehko řekne)
  9. Buď Svůj (s tím nemám problém)
  10. Buď Dobrý :-)

 

Pozn.:

I když řídit se podle toho pořád a zodpovědně vše dodržovat je v podstatě nemožný (stejně jako dodržování toho "oficiálního" desatera :-)) sme jenom lidi.

 

A CO NA ZÁVĚR?

"Chovej se k ostatním tak, jak bys chtěl, aby se oni chovali k tobě!" Toť mé motto! Nejsem svatý, ne vždycky se mi to daří! Je snazší škodit než pomáhat... je snazší ničit než tvořit... je snazší flákat se než makat... je snazší kritizovat než chválit... je snazší nenávidět než milovat... Každý si v sobě nosíme svého Pana Hydea, který pořád bdí... číhá... čeká na svou šanci (parchant jeden)... a občas vyhraje! Přesto (nebo spíš právě proto), bychom ten věčný boj s vlastními démony neměli nikdy předem vzdávat! Není ostudou dělat chyby! Je ostudou se z nich nepoučit! A kdo se nepoučí z vlastních omylů, chyb a průserů, zaslouží si je prožívat pořád znova a znova a znova...

 

Howgh