Jdi na obsah Jdi na menu

Film, kino, video

(film prostě miluju)

 

Prolog:

Tak předně:
Nejsem žádnej fundovanej filmovej kritik! Nemám žádné filmové nebo umělecké vzdělání! Mou jedinou "odborností" je učinkování coby komparzista v několika bezvýznamných pořadech ČT a natočení a sestříhání desítek-stovek hodin na obyčejnou ruční / amatérskou kameru (nejprve analog, pak digitál)... Mé hodnocení je tedy těžce subjektivní a převážně emocionální...

 

Co pro mě znamená?

Již od dětství jsem velkým fandou filmové kultury! Film pro mě není jen zabijákem volného času nebo ospravedlněním toho, proč se válet na pohovce... Film je pro mě únikem z šedi každodenní reality, samostatným světem ve světě, kde je vše dovoleno a kde je člověku alespoň na 2 hodinky (+/-) dopřán ten luxus zapomenout na běžné starosti a vychutnat si kouzlo velkého plátna. Smyslem Filmu je vzbudit v člověku veškeré možné emoce, není tedy až tak důležité, máli-li pobavit, rozesmát, rozrušit, rozplakat, rozesmutnět, vyděsit... Všechny tyto reakce (a další, které mě momentálně nenapadly), jsou naprosto přirozené a tedy lidské - tak proč se jim bránit?! Už z toho důvodu nejsem nijak žánrově vyhraněný a nemusím tedy řešit dilema,zda-li vzít modrou nebo červenou pilulku. Mohu sledovat jak akční film, thriller, sci-fi, horor, komedii, krimi, drama, western, hudební nebo dobrodružný film. Co mi však jedno není, je samotná kvalita filmu. Tu dělím do dvou základních kritérií: technické a lidské (nebo řekněme: umělecké). První z nich jasně definuje řemeslné zvládnutí (režie, scénář, příběh, triky, herci atd.), to druhé kritérium je něčím navíc, jakousi přidanou hodnotou, co sice mnohdy neumíme přesně definovat, ale víme že to tam prostě je. Funkční kombinace obou výše popsaných faktorů dělá podle mého názoru dobrý film!

 

Co mi vadí?

To, že jsou filmy čím dál odvážnější, drsnější i otevřenější, je postě fakt a naprosto přirozený vývoj v kontextu současného světa. Osobně mi nevadí násilí, sex ani "drsný" humor (často za hranicí vkusu) - pokud je to funkčním prostředek k navození té správné atmosféry a přispívá to k celkovému dojmu z filmu! Co naopak vůbec rád nemám, je explicitní násilí či fekální humor a vůbec filmy obecně, které jsou výhradně na tom založeny a jejichž účelem není nic jiného než jen šokovat diváka (viz. Hostel, Saw 3 - 280, Borderline, Collector a vlna tzv. exploitation filmů obecně)!
Na druhou stranu, by bylo povrchní a neupřímné nepřiznat, že občas i já maličko podlehnu své temné straně a tu a tam nakrmím "pana Hydea" nějakým tím hustým masakrem (člověk zkrátka má tu "animalitu" odnepaměti v sobě - nemá smysl si nalhávat opak)! Nicméně tento typ filmů záměrně rozhodně nevyhledávám, protože That would be a waste of time...

 

Můj film

Jak jsem již naznačil výše, můžu sice "strávit" (téměř) cokoli, ale dominuje u mě akční žánr, sci-fi a rozhodně horory! Ideálně kombinace všech tří, avšak bohužel spousta takových crossoverů selhává (McTiernanů, Scottů, Cameronů a Verhoevenů zas tolik není, škoda!). Má "filmoéra" začala někdy v r. 1986 díky objevu videa (tehdy ještě načerno dovezenéo videopřehrávače systému Beta, který však brzy vystřídalo VHS)! Mezi kousky mého mládí (a většina se vlastně v mém TOPu drží dodnes) patří Predátoři, Terminátoři, Vetřelčí sága, Propast, Smrtonosné pasti a zbraně, Indiana Jones, Rambo, původní Star Wars... Zapomenout nemohu také na klasické seagalovky, van-dammovky či lundgrenovky (ano, dnes již k smíchu, tenkrát ale holt byla taková doba). Jako kluk jsem samozřejmě hltal westernovou klasiku let 60. a 70-tých, typickým příkladem budiž 7 statečných, Butch Cassidy a Sundance Kid, Hodný zlý a ošklivý, Pro hrst dolarů, Tenkrát na západě a pochopitelně nesmrtelný hrdý náčelník apačů - Vinnetou (i když kvalitu a dokonalost starých dobrých kovbojek jsem docenil až mnohem mnohem později).

Mou temnou stranu - onu zvrácenou a chorobnou část mysli, pomáhali formovat Michael Myers (Helloween), Freduard z Jalmové ulice (Noční můra v Elm Street), Jason Vorhees (Pátek 13tého), Moucha, starý dobrý čtverák Charles L. Ray (známý též pod přezdívkou Chucky) nebo Věc (a vůbec Carpenterova filmografie obecně).

Z komedií mě dostal tandem Leslie Nielsen / Jim Abrahams / Zuckers bros / Charles Sheen (Airplane 1-2, Naked Gun 1-3 a Hot shots 1-2) a také úžasná trilogie - jedna z nejlepších, co kdy byla natočena - Back to the future.

Samozřejmě nesmím zapomenout na zlatou českou éru aneb většinu našich komediích, natočených do r. 1990 - např.: Marečku, Vesničko má, Jáchyme, Kdo chce zabít Jesii, 4 vraždy stačí, S tebou mě baví svět, Dr. Mráček, 3 veteráni, S čerty nejsou žerty a především - všechno od skvělého a nedostižného Karla Zemana! Dobré časy našeho filmu zemřely spolu s ondříčkovými Samotáři (nechápu, co se s tím člověkem poté stalo?!). Současná česká kinematografie mě bohužel zatím nechává chladným a nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo v dohledné době změnit. Nerozumím dnešnímu trendu - NEvtipných, NEzáživných, NEfungujících rádoby-uměleckých "tragi-komedií", kde prim drží - pro mě dosti těžce stravitelý Honza Hřebejk (osobně nic proti němu) - výjimkou jsou snad jen Pelíšky nebo U mě dobrý!.

 

Hudba & film

Filmová hudba je nedílnou součástí každého filmu. Bez ní by žádný film nebyl tím čím je! Zde patří mezi mé jasné favority: Alan Silvestri (Predator, Back to the Future, Kontakt, Mumie 2, Van Helsing, Tomb Rider...), John Williams (Star wars, Indiana Jones, War of worlds, Vojín Ryan, Schindlerův seznam), Hanz Zimmer (Skála, Gladiátor, Black hawk down, Operace: Zlomený šíp) a fenomenální Erico Morricone (zde netřeba nic dodávat :-)!
Mám rád filmy s hudební tématikou (Rocker, School of Rock, Pick of Destiny, Bizarní frekvence... atd.), stejně tak mám rád hudební videoklipy, dokumenty a samozřejmě DVD rockových kapel. Jediný filmový žánr, který mě nějak neoslovuje jsou muzikály (výjimku zde tvoří snad jen výtečné Formanovy Vlasy), což je - vzhledem ke skutečnosti, že jsem sám aktivním muzikantem - samo o sobě dost paradox!

 

Současnost

Filmů, které mě opravdu "usadí" není zas tolik, nicmémě zejména v poslední dekádě byla úroda vcelku zajímavá. Nejvíce mě v novém miléniu oslovil například původní Matrix, dále Trilogie Pána Prstenů, Blade (vyjma nepovedené trojky), Nový Nolanův Batman (Begins i Dark Knight), Gladiátor, Hellboy, Silent Hill, Saw (samozřejmě ta původní), série Final Destination, Equilibrium, Team America, District 9, Bourne trilogy, Pitch black a nové Star Wars (2 a 3). Kromě filmu se občas rád podívám také na seriál. Stálicí v mém pomyslném žebříčku jsou již dlouho dobu Simpsonovi, Akta X, Krajní meze, Krok za krokem, Ženatý se závazky, Městečko south park, M.A.S.H... Z poslední doby mě zaujali Lovci duchů, Dr. House, Plastická chirurgie, Lost nebo Futurama (ač je sice již staršího data, dostal jsem se k ní bohužel až nedávno)!

 

Moje RECENZE (na více než 800 filmů), naleznete na největší česko-slovenské filmové databázi!

 

Můj TOP10

 

Propast (1989)

Jedno z toho mála optimistických alien-sci-fi, kde nejsou mimozemšťanům trapně podsouvány typicky lidské sklony (tj.: touha ničit, dobývat, pokořit, podrobit, vymítit atd.), a co je navíc perfektně natočeno i zrežírováno! Film mého mládí, jenž jsem poprvé viděl v kině v r. 1990 a už tehdy mě to úpně dostalo (dodnes to neztratilo skoro nic ze svého kouzla). Nadčasový film s výbornými herci, efekty, zajímavým námětem a správně temnou atmoférou, kde není hluché místo... navždy to bude pro mě jeden z nejlepších filmů vůbec!

 

Matrix (1999)

Perfektní sci-fi - po všech stránkách! Nejen po té řemeslné (kamera, střih, scénář, herci) ale v době vzniku šlo také o revoluční dílko i po stránce technické a to už Matrixu nikdy nikdo neodpáře! Jedinečný nápad, skvělý příběh, parádní (do té doby nevídané) akční sekvence. Jinak postavy Nea, Trinity i Morpea se staly zároveň i životními rolemi Reavese, Mossové a Fishburnea. Pro mě zůstává tento skvost navždy kultovní a srdeční záležitostí...

 

Terminátor 2: Soudný den (1991)

Klasika žánru, nadčasový film! Akční sci-fi nebylo nikdy tak ryzí jako právě u T2. Navíc ukázkový příklad, jak dokáže pokračování dokonale převálcovat svého (i přesto výborného) předchůdce. Ani po téměř 20ti letech film vůbec nezestárl (narozdíl od mnoha jiných, vč. svého předchůdce) a i dnes působí hodně moderně a progresivně. Třešničkou na dortu jsou častá odlehčení v podobě neustále hláškujícího arnieho (a s jeho úžasným akcentem)! V době vzniku se jednalo v mnoha ohledech o revoluční kousek: nejdražší film - 100 mil $ (z toho jen arnieho honorář činil skoro 20% celkových nákladů), poprvné bylo použito tak velké množství digitálních triků, i maskéři odvedli obrovský kus práce (jen líčení arnieho prý zabralo téměř celý pracovní den) a jen za první víkend promítání v USA, se filmu vrátilo 50% celkových nákladů....

 

Predátor (1987)

Predátor (ještě spolu s Vetřelci) definoval vlastni sub-žánr (akčních-sci-fi "survival" thrillerů s lehce hororovým nádechem) a stal se klasikou žánru, která nebyla nikdy překonána! Na první pohled klasická vybíjená má více rovin: vedle té hlavní - vesmírný macho vs. pozemští machos, též klasickou zápletku strachu z neviditelné hrozby, pokřivení lidských charakterů v extrémní situaci a fakt že pud sebezáchovy ruku v ruce se zdravým selským rozumem (a speciálním výcvikem), je lepší než mezigalaktickej zmrd s high-tech vybavením! Neméně důležitá je zde zásadní otázka (nabourávající samotnou podstatu filmu): kdo je tu vlastně Predátor a kdo kořist? Kromě Terminátora jednoznačně Arnieho nejlepší role! Navíc v kterém jiném filmu uvidíte hned dva U.S. guvernéry najednou?! Btw: J.C. Van Damme si bude do smrti rvát zbytky vlasů, že tehdy nekývl na arnieho nabídku (vzít roli Predátora - byla by bezesporu jeho nejlepší :-)

 

Bod zlomu (1991)

Nádherný crossover akce, romantiky, dramatu a kriminálky, s lehkou dávkou (takové té zdravé, dravé a zcela reálné) mystiky, kde výsledek nepůsobí v žádném případě samoúčelně nebo snad dokonce trapně. Naopak, vše je v dokonalém poměru, perfektně vyvážené a 100% fungující. Kathryn Bigelowá (btw: ex-manželka Jamese Camerona) dokazuje že svému řemeslu setsakramentsky rozumí a že (nejen) na akční žánr má větší koule než vetšina mužských kolegů. Nezanedbatelnou složkou filmu je úchvatná kamera - jak záběry běsnícího vodního živlu, tak nespoutaných volných pádů, a samozřejmě skvělé obsazení v čele s charizmatickou dvojkou Swayze/Reeves... Perfektní zážitek (i na X-té skouknutí)! Moje srdcová záležitost!

 

Ace Ventura: Zvířecí detektiv (1993)

Jim Carey ve své nejúspěšnější, nejvtipnější a nejúchylnější roli. Ace Ventura má skvělej účes, ohoz, káru, bejvák, styl... a samozřejmě skvělý hlášky a ještě lepší xichty. Né nadarmo si právě díky Venturovi (potažmo masce) získal přezdívku gumovej xicht (gum-face)! Na "ztřeštěnou komedii" si troufnu tvrdit, že kromě vynikajícího Careyho zde mámě i hodně dobrý scénář (což se u tohoto typu filmu stává vážně zřídka). Příjemně překvapil také odvážný soundtrack v čele s řezníky Cannibal Corpse. U Ace Ventury jsem se tlemil před lety... tlemím se u něj dnes... a budu se u něj tlemit pravděpodobně i za další spoustu let...

 

Poslední skaut (1991)

To co naznačil v r. 1982 Walter Hill (se svými 48 hodinami), dovedl o 10 let později k dokonalosti Tony Scott. The Last Boy Scout je učebnicovým příkladem tzv.: buddy-movies, s vynikajícím Willisem, tunou dnes již kultovních hlášek a až nebezpečně vysokou koncentrací vynikajících akčních scén. Bruceovi zdatně sekunduje Damon Wayans, v jedné z vedlejších rolí se mihla (tehdy ještě neznámá) Halle Berry... Poslední skaut je dnes již klasikou a navždy zůstane v našich rudých pionýrských srdcích!...
"Hele, včera sem píchal tvojí starou..." "A jak víš, že to byla moje stará?" "Protože říkala, že její starej je velkej černej čůrák a nosí klobouk!"... "Chtěl bych tě někdy slyšet řvát bolestí, Josephe!" "Jo?! Tak nech zahrát rap!"...

 

Zpátky do budoucnosti 1-3 (1985, 1986, 1989)

O této trilogii se nemůžu vyjadřovat jinak než v superlativech! Fenomén cestování časem je sám o sobě natolik nosný, že s jistou dávkou talentu, štestí a snahy, slibuje parádní podívanou. Na druhou stranu víme, že spousta tvůrců už si na tomhle tématu zodpovědně vylámala zuby! To ale není naštěstí tento případ, kde jsou napětí akce a humor dávkovány v naprosto vyváženém poměru. Takže si hrdě stoupám do zástupu "zemeckiso-galeovsko-spielbergovskejch" patolízalů a jen zopakuju, že tohle je jednoduše parádní sci-fi komedie s originální zápletkou, skvěle vymakaným scénářem, výborně zahraná a zrežírovaná věc, jedna z nejpovedenějších trilogií a nejlepší film s danou tématikou vůbec! UFF...

 

Věc (1982)

Jedna z mých dalších srdečních záležitostí. Viděl jsem to poprvé ještě jako capart a vzpomínám se, že tenkrát jsem to nesl vážně hodně zle! A od té doby se toho vlastně zas až tolik nezměnilo. Stále to zůstává tím sugestivním typem podívané, která vás uchvátí a už nepustí, která vás pobaví i znechutí zároveň (a mnoho takových filmů opravdu není)! Brutalita, gore a zvrácenost se zde dokonale kloubí s napětím, ryzí filmařinou, zajímavým námětem i příběhem a dobrými old-school triky (ty sice po více jak 1/4 století přeci jen trochu zestárly, ale přesto pořád nepůsobí samoúčelně nebo dokonce směšně). Vše podtrhuje povedený casting - v čele s vynikajícím Kurtem Russellem, skvělá hudba a strašně hustá - téměř hmatatelná atmosféra! Brilantní! Skvělé!

 

Smrtelné zlo 2 (1987)

Všechno jde, když se chce! Sam Raimi s Brucem Campbellem chteli... a chteli tak moc, že se jim povedlo natočit si svou originální, svěží, vtipnou a strašidelnou "pohádku" - pohádku pro dospělé (a pravda - hodně otrlé diváky)! To vše navíc za směšný peníz, ačkoli film vypadá ve výsledku mnohem "dražší" než skutečně byl. Tento - dosud nepřekonaný crossover hororu a komedie neustále střídá strašidelné a komické pasáže s takovou kadencí, že to ne každý dokáže pobrat. Z každého filmového políčka navíc přímo čiší to obrovské nadšení a euthusiasmus celého (skromného) štábu! Vítězství ducha nad hmotou - obrazně i doslova!
"Swallow your soul! Swallow your soul!"..... "Swallow this!... BANG!" 

 

 

TOP10 Režiséři:

 

 • James Cameron
  Perfekcionista a technický nadšenec-hračička, který neumí natočit slabý film. V mnoha ohledech pokrokový režisér, z jehož pecek se převážně staly klasiky ve svém žánru...

 • John Carpenter
  Mistr hrůzy a béčkových hororů (zejména 70tých a 80tých let), jenž dokáže předvést za málo peněz hodně muziky. Jeho hlavní devízou je schopnost navodit tu správně hustou a těžkou atmosféru, která vás uchvátí (a už nepustí)...

 • Steven Spielberg
  Filmový vizionář. Na co sáhne, to se ve promění ve zlato - a to nejen obrazně! Ve Spielbergovi zůstává i přes jeho věk (62 let) stále velká část toho malého kluka (co si rád hraje) a to je nejspíš tím velkým tajemstvím jeho úspěchu...

 • Karel Zeman
  Bezesporu jedna z našich největších filmových ikon vůbec. Jeho filmy jsou hodně poetické, plné krásy i skrytých odkazů a poučení. Byl také velkým inovátorem s ohromnou fantazií a vysokou technickou precizností...

 • Paul Verhoeven
  Velký experimentátor a stylově nevyhraněný režisér, který rád provokuje a nebojí se nazývat věci pravými jmény. Ve svých filmech často nastavuje zrcadlo naší současné společnosti a otevřeně kritizuje (především politickou a mediální sféru)...

 • David Fincher
  Někteří tvůrci si musejí svou pověst dlouho budovat. Jiní natočí jeden majstrštyk a rázem se ocitnou na výsluní! Fincher patří do té druhé skupiny a jeho vstupenkou do nejvyšší režisérské ligy bylo Se7en...

 • Christopher Nolan
  Memento, Insomnia, Batman Begins, Dokonalý trik, Temný rytíř - co film, to perla! Talentovaný režisér, který umí perfektně pracovat s příběhem a postavami a i z relativně nudné scény, dokáže vytřískat maximum a udělat z ní opravdový zážitek...

 • John McTiernan
  Cit pro přesné dávkování akce a napětí! Přesně to je Predátor, Die Hard, Red October, Poslední akční hrdina, Vikingové. I kdyby McTiernan už nenatočil nic dalšího, čestné místo v mém TOP10 má díky těmto pěti peckám jisté...

 • M. Night Shyamalan
  Šestým smylem mi Shyamalan zasadil takový direkt, z kterého jsem se do teď nevzpamatoval. Každý jeho nový kus je (víceméně) dalším dobře mířeným úderem na solar-plexis. Jistě, má i své slabší chvilky (Lady in water), ale i mistr tesař se někdy utne!

 • Ridley scott
  Odstartoval jednu z nejlepších sérií a zároveň uvedl na plátno jedno ze dvou nejznámnějších vesmírných monster. Má smysl pro (zdravou) pompéznost a velkou výpravu. Skvěle umí natočit jak válečné téma, tak historický spektákl, stejně jako temný thriller nebo i vážné drama...

 

TOP10 Herečky:

 

 • Charlize Theron
 • Kate Beckinsale
 • Jessica Biel
 • Maria Bello
 • Sarah Michelle Gellar
 • Rebecca Romijn
 • Sharon Stone
 • Lucy Liu
 • Halle Berry
 • Kate Hudson 

 

 

TOP10 Herci:

 

 • Robert DeNiro
 • Al Pacino
 • Denzel Washington
 • Sean Connery
 • Keanu Reeves
 • Mark Wahlberg
 • Harrison Ford
 • Christian Bale
 • Johnny Depp
 • Bruce Willis

 

 

Toto a mnohem více je také na mém profilu na ČSFD!, včetně spousty RECENZÍ (na více než 800 filmů)!

 

A rada na závěr?

Vše zde uvedené jsou jen a pouze mé osobní názory, s kterými můžete ale také nemusíte souhlasit (což je zároveň to jediné, co s tím naděláte :-). Co nelze jednoznačně změřit a zvážit, nemůžeme ani objektivně zhodnotit! Nikdo nemá patent na dobrý vkus ani na skutečné umění (ačkoli si spousta lidí myslí, že má), proto neberte recenze, komentáře, kritiky příliš vážně. Máte vlastní rozum, tak si udělejte názor sami!