Jdi na obsah Jdi na menu

Základy kompozice: jak na působivé snímky

V některých fotografických disciplínách může být míra tolerance (co do technické kvality snímků) o něco vyšší. Platí zejména v reportáži nebo dokumentu, kde na nastavování a přemýšlení většinou není čas. Nicméně právě perfektní zvládnutí expozice / nastavení aparátu a zároveň obsahově korektní snímek je právě tím, co stojí mezi dobrým fotografem a těmi ostatními!

 

img_8896_m.jpg

 

 

Co je to kompozice a proč bychom se o ni měli zajímat?

Skvělá znalost fotoaparátu, všech jeho funkcí, včetně hbitých prstů ještě zdaleka není zárukou úspěchu. K čemu vám bude technicky perfektní (dobře zaostřená, správně exponovaná, barevně korektně vyvážená) fotografie, když bude obsahově "o ničem"?! Právě proto je (vedle technického provedení) velice důležité klást minimálně stejný důraz i na samotný obsah snímku - na správnou kompozici!

 

nv_img_7735_ed_m.jpg


Kompozice je poskládání všech prvků v obraze takovým způsobem, aby výsledný obraz hodnotil nezaujatý divákům jako atraktivní! Aby fotografie jako celek působila vyváženým (harmonickým) dojmem. Jedná se o souhrn určitých pravidel, rad a doporučení, vedoucích k vytváření vizuálně kvalitních a vyvážených snímků. A přesně to je také cílem tohoto kurzu, který vás zasvětí do tajů kompozice.

 

img_9000_m.jpg

 

Na kurzu se budeme věnovat všem důležitým faktorům, které kompozici přímo ovlivňují a tím pádem nám pomáhají "řídit" a ovlivňovat celkový výraz (a potažmo divákův konečný dojem) ze snímku. Přiblížíme si mj. důležité pojmy jako například:

  

ft_lws_portret_img13.jpg

 

 

Co Vás na kurzu čeká?

  • Co to je Kompozice
  • Co jí vytváří a ovlivňuje
  • Základní kompoziční pravidla
  • Pravidlo třetin a Zlatý řez
  • Potlačení vs zdůraznění oblasti ve scéně
  • Volba místa a rozhodující okamžik
  • Jak využít zoom, hloubku ostrosti a perspektivu
  • Vysvětlení na praktických příkladech

 

img_9619_m.jpg

 

 

Hlavní osa kurzu

Kurz se skládá ze dvou hlavních částí - teoretické a praktické.

V první (teoretické) části si posvítíme na základy kompozice, vysvětlíme si všechny důležité pojmy a zároveň si řekneme, čeho se vyvarovat, co respektovat a čeho využívat ve svůj prospěch. Pro snazší pochopení dané problematiky si budeme vše vysvětlovat pomocí názorných ukázek. Samozřejmě nezapomeneme ani na užitečné rady, tipy a triky.

 

kompozice_img4.jpgDruhá (praktická) část má jediný účel - nabité vědomosti si vyzkoušet ihned v praxi. Fotografie není jen o teorii a nečinném sezení a naslouchání. Fotografie je především o focení, hledání, zkoušení - stále znovu a znovu. V druhé části kurzu tedy vyrazíme do terénu a budeme fotit. Vše za asistence zkušeného lektora.

 

img_8137_m.jpg

 

 

Cíl kurzu

Kompozice fotografie (obrazu) je ryze subjektivní a tak jakákoliv striktní teorie není ještě zdaleka zárukou úspěchu. Od nepaměti řada světoznámých umělců kompozici cíleně porušovala a tím dosáhla věhlasu. Přesto je znalost kompoziční teorie v praxi více než užitečná, neboť je velký rozdíl mezi cíleně porušovanými pravidly a nechtěně porušovanými pravidly. A právě tento rozdíl jasně definuje hranici mezi fotografy a těmi "co jen mačkají spoušť". Neznalost zákona neomlouvá! A zde to platí dvojnásob!

 

img_5972_m.jpg


Kurz Kompozice vám ukáže cestu, jak adekvátně reagovat v odlišných situacích, jak využívat možnosti techniky, optiky i konkrétní scény. Ale především si ukážeme, jak pořizovat obsahově jasnější fotografie, které již nebudou jen náhodně povedeným snímkem ale naopak - cílenou, kompozičně zvládnutou fotografií.

 

nv_img_8329_kreslo_simca_4.jpg

 

 

Komu je kurz určen?

Všem začínajícím i pokročilejším fotografům, kteří se chtějí naučit pořizovat výrazově a technicky lepší fotografie s důrazem na kompoziční stránku. Nejsou potřebné žádné hlubší znalosti ani povědomí o technických souvislostech nebo teorii. Nebudeme řešit nudné teoretické poučky, historické souvislosti ani složité matematické vzorečky. Důraz je kladen na ryze praktické rady, postupy a triky a jejich uplatnění v reálných situacích. Celý kurz probíhá interaktivní formou a vzhledem ke kapacitě (max. 14 lidí) bude dostatek času i na individuální dotazy a problémy.
Kurz primárně neřeší samotné nastavení fotoaparátů, takže od účastníků kurzu se již očekává povědomí o základním nastavení a ovládání fotoaparátu (expoziční režimy, čas, clona a ISO). V opačném případě doporučujeme nejprve absolvovat kurzy:
:: Základy fotografování pro každého
:: Začínáme fotografovat s DSLR
:: Seznamte se se svou DSLR Canon / Nikon / Olympus / Sony...

 

nv_img_9994_ed_m.jpg

 

Komu kurz není určen

Kurz není určen pokročilým fotografům, kteří hledají technické souvislosti či řešení zcela konkrétních tvůrčích problémů (které se přímo netýkají Kompozice jako takové), stejně tak zcela specifických/pokročilých nastavení DSLR. Kurz taktéž není určen úplným začátečníkům ve světě digitální fotografie, předpokládají se alespoň základy ovládání a nastavení fotoaparátu! V opačném případě doporučujeme nejprve absolvovat některý ze "startovacích" kurzů.

Poznámka
Na kurz si přineste vlastní fotoaparát - DSLR nebo kompakt (nejlépe s možností manuálního nastavemí expozice).

 

ilustrační fotografie: Martin Hájek (lektor kurzu)

 

fotky-a-web_img5.jpg

 

 

 

img_9522_m.jpg

 

kompozice_img10.jpg

 

 

dementsrace_22052012_img5_m.jpg

 

 

>> Více informací na: Acefoto.Eu KurzyFoceni-Praha.cz <<