Jdi na obsah Jdi na menu

Velký test fotografických filtrů VFFOTO

1. 4. 2013

V současném foto segmentu existuje mnoho dodavatelů fotografické techniky a příslušenství. V první řadě zde máme několika zvučných a zavedených jmen, které sice většinou nabízí kvalitu, ovšem často za značně přemrštěné ceny (za značku se holt platí a to napříč všemi “žánry”). Vhodnou alternativou tak často mohou být (a jsou) další – méně známí výrobci, kteří nabízejí to samé – mnohdy ve srovnatelné (nebo maličko nižší) kvalitě, ale za výrazně rozumější cenu. Jak si ale nenaběhnout a dostat za své peníze opravdu kvalitu? Jedinou možností je důkladné “proklepnutí” požadovaného zboží. Přesně to jsme udělali a “posvítili” jsme si na novinku na trhu – fotografické filtry Vffoto.

vffoto_filtry_img1

 

Vffoto filtry

Společnost Vffoto se specializuje na prodej fotografického a ateliérového příslušenství a zároveň představuje jednu z firem, vsázející na méně proslulé značky a hledajíce co nejlepší poměr ceny a výkonu. Novinkou v jejich portfoliu jsou fotografické filtry, které si nechává sama vyrábět (v Číně, japonskou firmou). Momentálně jsou k dispozici filtry: UV a polarizační (cirkulární), v dohledné době se chystá nabídka též filtru přechodového - ND, neutrálního šedého (ND) a filtrů barevných a infračervených. K dispozici jsme měli právě – v současnosti dostupnou, dvojici filtrů: polarizační (cirkulární) a UV filtr (obojí v průměru 77mm).

vffoto_filtry_img2

 

Krátké představení: C-PL a UV filtry

Polarizační filtry slouží principielně k odfiltrování tzv.: polarizovaného světla. Nepolarizované světlo můžeme (zjednodušeně) označit za světlo přímé (ať již přirozené či umělé). U světla polarizovaného dochází ke změně kmitání světelných částic, což se děje nejčastější v důsledku odrazu či rozptylu světla (průchodem nějakou “polo-propustnou” překážkou). Odražené světlo tak polarizačním filtrem eliminujeme, což nám produkuje brilantnější “vyčištěné” barvy a celkově tonálně I kontrastně příjemnější fotografie. To oceníme jak u krajimářské fotografie tak třeba též u produktových, reklamních snímků. Polarizační filtr ve svém důsledku odstraní odlesky (vyjma odlesků od kovových ploch). Existují dva typy polarizačních filtrů - lineární (L-PL) a cirkulační (C-PL filtry). Pro digitální fotoaparáty se více používají právě C-PL filtry (cirkulární polarizační), mají navíc speciální vrstvu, jež po průchodu filtrem opět změní směr kmitání světla (vhodné k přesnému automatickému měření expozice).

vffoto_filtry_img3

 

UV filtry mají za úkol eliminovat ultrafialové záření. Využijete je tak hlavně v “teplejších” a “vysoce položených” oblastech (kde je zvýšené UV záření). Principielně tedy UV filtr slouží k ochraně techniky, ovšem jeho benefitem je například také to, že dokáže ovlivnit “modrání dálek” (podobně jako skylight filtr) - typicky snímáte-li krajinu teleobjektivem. Vtip je tom, že snímač fotoaparátu má již svůj vlastní UV filtr od výrobce (který jej chrání), takže jeho funkce je spíše sporadická - vyloženě mechanická ochrana přední čočky objektivu (na druhou stranu mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, že už mi nasazený UV filtr mnohokrát zachránil objektiv).

Pokud chcete vědět více o filtrech pro digitální fotoaparáty obecně, před nedávnem jsme přinesli rozsáhlý článek, zabývající se filtry komplexně. Celý článek najdete ZDE.

 

Celá recenze filtrů VFFOTO - na Acefoto.cz