Jdi na obsah Jdi na menu

Unthinkable (2010)

24. 1. 2011

Odpočítávání

Na tři různá místa v USA byly umístěny a aktivovány tři nukleární bomby! Přesný datum a čas je znám, místa však nikoli! Jen jediný člověk zná přesné lokace všech tří bomb ale ten se o tuto informaci rozhodně nehodlá podělit. Alespoň ne dobrovolně... A odpočítávání běží!
Vcelku jednoduchá (Ano! Těžce klišoidní) zápletka rozehrává dramatickou a napínavou hru kočky s myší s nepředvídatelným průběhem a "nemyslitelným" závěrem...

Překvapivě hodně "neamerický" (rozummněj: Nestranný) pohled na jednu z nejpalčivějších otázek našeho "moderního" (rozumněj: Západního) světa a zároveň odvážná sonda do našich "morálních" (rozumněj: (často) Povrchních) hodnot!
Unthinkable je paralelou odvěkého faktu, že ve válce nejsou dobré a špatné strany, jsou jen ty co vyhrají a ty co prohrají! A lidstvo vždycky bylo... je... bude... ve válce (kdokoli si myslí opak, je naivka). 

Unthinkable neřeší Co? Kdo? Proč? Jediné oč tu běží, je: Jak! Film předkládá víc otázek než odpovědí - a ty nejsou zdaleka tak jednoznačné, jak by se na první pohled mohlo zdát...
"Kam až byste byli ochotni zajít, kdyby...?!" "Co byste byli ochotni obětovat v rámci vyšších principů?!"... "A co to s vámi udělá?" "Měli byste na to vůbec?!" "Je k poražení bestie nutné, stát se sám(-a) bestií?!"
Ačkoli zdaleka nemám uspokojivou odpověď téměř na žádnou z otázek, nemohu, než smeknout před Pány tvůrci, protože tohle je jak rána kladivem do hlavy! To už není jen film, je to kopanec okovanou botou přímo do svědomí!

Sólo kapitou je pak samotné provedení, které je v podobných případech samozřejmě zcela zásadní. Jordanova režie je minimalnistická avšak o to působivější Jednotlivé postavy jsou napsány uvěřitelně ("příjemně" - lidsky) - snad vyjma extrémně naivní agentky FBI (v podání Carrie-Ann "Trinity" Moss). Na čem to celé stojí, jsou postavy H. a Youngera, z nichž není postupem času vůbec jednoznačné kdo je vlastně "lovec" a kdo "oběť". A zároveň je to herecký koncert Pánů Herců: S. L. Jacksona a Michaela Sheena...

Je Unthikable znepokojivý? Jasně! Je šokující? Formou nikoli, obsahově beze zbytku! Je napínavý? Jak guma na bungee jumping! Je skvělý? Jednoznačně! Výtečný!

 

 

Akční / Drama / Thriller
USA, 2010, 97 min

Režie: Gregor Jordan
Hrají: Samuel L. Jackson, Carrie-Anne Moss, Michael Sheen, Gil Bellows, Brandon Routh, Martin Donovan, Benito Martinez, Vincent Laresca, Holmes Osborne, Geoff Meed, Sasha Roiz, Yara Shahidi, Austin Nichols

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář