Jdi na obsah Jdi na menu

The AVENGERS (2012) - recenze

26. 8. 2012

Událost roku 2012, mega-akční nářez, vrchol animačních dovedností současných hollywoodských mágů, splněný sen všech (nejen)komixofilů... To vše spojoval jeden prostý titul: Avengers! Nejsou to všechno jen velkohubá chvástání producentů Paramountu a Marvelu? Až do nedávno jsem se toho maličko obával. Tím spíš, že pod celým projektem byl režisérsky angažován jakýsi Joss Wedon (pro mě doposud zcela neznámé jméno)! Ovšem od teď už si tohoto pána budu pamatovat, protože... dokázal téměř nemožné, přesněji - neočekávané...
 


Kdo jsou vlastně Avengers?
avengers_img_2_-200x200-.jpgThe Avengers (Mstitelé) byl původně komix z 60. let minulého století (vydavatelství Marvel Comics, z pera Stana Leeho a Jacka Kirbyho), který představoval supertým superhrdinů. The Avengers (Mstitelé) byla mj. též britská série z 60. let minulého století (což však je zcela jiný příběh, takže nezaměňovat!). Ač původní dílko zahrnovalo mnohem početnější armádu superhrdinů, v současné filmové adaptaci se sešlo 6 osobností: oplechovaný "jet-tank" Iron Man (v civilu multimilionář Tony Stark), Steve "Mirek Dušín" Rogers (aka Captain America), Asgarďan "Metrouš" Thor (Bůh hromů a blesků ze severské mytologie), vědec Bruce "Nenaserte mě" Banner (aka Hulk) a duo nájemných zabijáků - Natasha Romanovová (Black Widow) a Hawk "Legolas" Burton!


Oč tu běží?
avengers_img_1_-300x450-.jpgSupertajná agentura S.H.I.E.L.D. tajně střežící ve dne v noci svět před mimozemskou invazí má vážný problém - přišli o tzv.: "Teserakt" - malou krychli, která však představuje neomezený zdroj energie a je jen tak mimochodem schopna vymazat naší modrou planetku z mapy univerza. Kostku si "vypůjčil" Loki (nepovedený nevlastní brácha Thora a zvlášť proradný a lstivý Bůh), který chce s její pomocí otevřít časoprostorovou bránu a s pomocí civilizace Chitauri (nepříliš hezcí a milí eMZáci) dostat lidstvo na červenou listinu.
Nick Fury (ředitel Shieldu s xichtem S. L. Jacksona) teď musí rychle oprášit "projekt Avengers" (který byl dlouho "u ledu") a dát do kupy tým (nad)lidí, kteří jediní jsou schopni dát Lokimu i jeho armádě pořádně na zádel...
Avengers mají tu výhodu, že jim cestičku na filmovém plátně (v moderním pojetí) dláždí už hezkých pár let "spin-offy" všech členů all-stars týmu. Už jsme tak měli tu čest, poznat zelenýho vzteklouna (Hulk, 2003 a Neuvěřitelný Hulk 2008), namyšlného plechovkáře Iron Mana (taky hned dvakrát - 2008 a 2010) a loni jsme se dočkali i Cpt. Ameriky a Thora (oba 2011). A všechny pokusy byly více/méně povedené (jak komerčně tak divácky). Tudíž společná party byla logickým vyvrcholením toho všeho! Naopak nevýhodou však je fakt, že očekávání fanoušků i kritiky jsou u podobných projektů zcela astronomická (a o to tvrdší je pak dopad).


Zhovnocení
avengers_img_4_-300x450-.jpgTo, že zápletka je jak z mateřský školky a dějově je to úplně o ničem, asi nikoho nepřekvapí, není to totiž vůbec relevantní! Avengers dopadli přesně tak jak měli - Wedon využil potenciál všech hrdinů (i jejich hereckých představitelů) a vyváženě rozdal karty. Každý tedy dostal přesně tolik prostoru, kolik bylo třeba. Výsledkem je silně třaskavá a hodně nebezpečná, zato však ďábelsky zábavná a nadupadá akční nálož, která je načasována a vedena chirurgickou přesností od postupného rozjezdu až do dechberoucího finiše. Postupný (a nijak přehnaně dlouhý) úvod = nutná představovačka všech hrdinů, střídá "vzájemná oťukávačka" - kdy si všichni zůčastnění borci vzájemně dokazují, kdo má většího pindíka. V poslední třetině dochází k prvním ztrátám a hrdinové tak (za něco málo patetických keců) musejí upozadit svá (super)ega a začít táhnout za jeden špagát! Finální zúčtování patří možná mezi nejlepší filmové bitvy co kdy byly natočeny.

Herci byli vybráni skvěle - ale to už ve svých předchozích sólo vystupech (vyjma Hulka), takže o jejich kvalitách nemůže být pochyb. Ač jsou jednotlivé postavy (i jejich představitelé) relativně dobře vyváženi, osobně u mě přeci jen vede Robert Downey Jr. a jeho Tony Stark, jež je tak moc anti-hrdinou jak jen může být. Jeho sebestřednou, cynickou a sobeckou část povahy zcela vyvažuje intelekt, vtip a charizma (a upřímně - myslím si, že jej RD nehraje, on takový prostě je). Cpt. America je přesným opakem Iron Mana a díky tomu to mezi nimi také tak skvěle jiskří (i když na můj vkus je tenhle týpek až příliš velkým skautem). Thor je prostě borec - je zkrátka Bůh a díky jeho představiteli - Hemsworthovi taky pořádná korba a hezoun (kdybych byl ženská nebo gay, mám jím dávno vytapetovanej celej bejvák:). Hulk patří k mým nejoblíběnějším postavám, i když tady to není ani tak o herci ale spíš o animátorech (a přiznávám, že mým nejoblíběnější Hulkem byl (a zůstáva) Eric Bana). Scarlett Johanson a Jeremy Renner (Black Widow / Hawkey) příjemně doplňují celou squadru - a to přesto, že jsou "jenom" lidé...

avengers_img_3_-450x237-.jpgNafouklý rozpočet je u podobných spektáklů naprostou nutností a tady byly veškeré (nemalé) investice využity zcela optimálně. Po vizuální stránce jde o hotový orgie a každý fanda současných blockbusterů musí zákonitě chrochtat blahem!
Třešničkou na dortu je několik nenápadných a zvlášť vypečených fórků i odkazů, které pozorný divák zvlášť ocení, např.: dvě Hulkovy vtipné vsuvky (u kterých sem se doslova válel smíchy), Iron Manova trefná "elfská" narážka na Pána Prstenů nebo týpek ve velíně nenápadně pařící nějakou 80-kovou předpotopní střílečku (či co to bylo :-))
 

avengers_img_5_-620x375-.jpgAvengers je akční nářez roku 2012 a velice milé překvapení, které má jediné mínus... vlastně dvě! Jednak budou lehce diskvalifikováni diváci, zatím zcela nedotčeni předchozími sólo filmy jednotlivých hrdinů. Film se nijak nezabývá představováním ústředních postav (prostě se předpokládá, že diváci již jsou fanoušci - zcela zasvěceni a dobře seznámeni se všemi zúčastněnými). A druhým deficitem je fakt, že Avengers se prostě musí vidět na pořádným plátně, s pořádným zvukem a pořádnym kýblem popcornu... a to víc než jednou (což ještě hodlám v odhledné době napravit).
 

 

:: Trailer ::
AVENGERS (2012)
akční sci-fi, 143 min.
režie: Joss Wedon
hudba: Alan Silvestri
hrají: Robert Downey Jr. (Tony Stark aka Iron Man), Chris Evans (Steve Rogers aka Cpt. America), Mark Ruffalo (Bruce Banner aka Hulk), Scarlett Johansson (Natasha Romanovova aka Black Widow), Chris Hemsworth (Thor), Jeremy Renner (Hawk Burton), Tom Hiddleston (Loki), Samuel L. Jackson (Nick Fury), Clark Gregg (agent Coulsson), a další...

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář