Jdi na obsah Jdi na menu

Terminator: Genisys

2. 2. 2016

Terminátoří sága je mojí srdcovkou, logicky se docela těším (současně i bojím, no v posledních letech teda spíš to druhý) na každý nový díl. Není tajemství, že ta nejsilnější éra skončila spolu s Jamesem Cameronem (duchovním taťkou filmu) ale i tak byla 3ka a 4ka ještě pořád vcelku koukatelná (i když, záleží jak se to vezme). Na pětku jsem se docela těšil ale obavy byly taky (a oprávněně).

  

t5-genisys_img6_web.jpg

  Terminátor - voják (budoucnost), Skynet 

Obsah

Schéma zůstává stejné: Lidé poráží Skynet a objevují v jeho centrále časový stroj. Skynet ještě těsně před tím posílá do minulosti několik terminátorů (2... 3... Už vlastně ani nevím, kdo by to pořád počítal?). Lidský odboj posílá Kyle Reese a po něm ještě vlastního (přeprogramovaného) terminátora, aby chránili Sáru Connorovou. Vracíme se tak zase do roku 1984 ale všechno je jinak.

  

t5-genisys_img2_web.jpg

Arnold Schwarzenegger coby T-800 v roce 1984

Inovace za každou cenu

Od začátku nastolený progres je fajn (a nelze jej než pochválit), ovšem jen do doby, než se to scénáristům tak trochu vymkne z pod kontroly a T5 – Genisys si vlastně (stejně jako samotný fiktivní Skynet) začně žít vlastním životem. GRÓ filmu je vlastně v tom (Pozor teď přijde těžký SPOILER), že díky spuštění fázového urychlovače částic Kyle Reese při své cestě do minulosti narazí na jakýsi „časoprostorový rozcestník“ a všechno se změní. „Hodný terminátor“ z nějakého záhadného důvodu neskončí v roce 1997 (jako ve dvojce) ale v ´74 (stejně jako další – „zlý“ Terminátor) a T1000 už čeká v r ´84 na Reese i Sáru. Sára není v ´84 bezbrannou holčinou ale ostřílenou vojandou se svým vlastním terminátorem po boku. (konec SPOILERU :-))

  

t5-genisys_img3_web.jpg

 John Connor (Jason Clarke)

Časové paradoxy všude kolem

A tady vyvstává první malý problém! T5 – Genisys evidentně respektuje první dva filmy (v pořádku) a současně ignoruje 3. + 4. pokračování. Tím pádem je ale celý koncept trochu mimo, nic už není tak jak bylo. To se sice vždy vysvětlí lacinou berličkou v podobě nějaké té odchylky v čase ale pohromadě už to moc nedží. Vrchol všeho nastává v roce 2017 (pozor další SPOILER jako prase) kde se zničehonic objevuje John Connor. Překvapením je, že „změnil strany“ (nejvýraznější progres filmu) ale zároveň by vlastně vůbec neměl existovat (vždyť Reese se Sárou na něj vůbec neměli čas „zadělat“).

 

t5-genisys_img4_web.jpg

Sarah Connor (Emilie Clarke)

Humor a odkaz

Velkým plusem je humor! T5 – Genisys se hemží hláškami a narážkami (i odkazy) na předchozí filmy. Někdy je to až moc okatě ale nevadí, pobaví to skvěle. Tím nejlepším je bezpochyby Arnie – hláškuje, xichtí se o stošest a dělá si srandu sám ze sebe, kdykoli to jde. Spousta lidí říká že „neumí hrát“, já tvrdím, že je to skvělej herec s ohromným smyslem pro humor (jasně, nikdy z něj nebude druhej Pacino, DeNiro nebo McKellen, ale v rámci svého žánru je famózní a to stačí). Minimálně 4x jsem se při jeho výstupu doslova za břicho popadal. Z ostatních herců je výborný ještě Jason Clarke (John Connor) a mistr „vedlejších roliček“ J. K. Simmons. Jai Courtney (Kyle Reese) a Emily Clarke (Sarah Connor) sice neruší ale ani nijak nevyčnívají a svým předchůdcům (Michael Biehn a Linda Hamilton) nesahají ani po pás.

 

t5-genisys_img5_web.jpg

Kyle Reese (Jai Courtney)

Shrnutí

Terminator 5 – Genisys je těžké hodnotit. Mladé publikum si nejspíš bude chrochtat blahem ale pokud patříte k fandům série a současně u filmu rádi tu a a tam použijete mozek, pak s tím budete mít problémeček. Celé to působí tak, že scénář dělaly dva týmy: první půlku psali „fandové pro fandy“ a snažili se aby to šlo s dobou ale současně vše dávalo smysl. To vcelku funguje, ovšem až do poloviny (resp. První hodinu – do okamžiku, kdy se objeví John Connor). První tým scénáristů střídá ten druhý, kde zadání zní: „Ať je to rychlý, akční, vyhajpovaný... prostě něco jako Evendžr!“. Výsledek je rozpačitý, ale pokud na druhou hodinku stopáže vypnete mozek, dá se to.

Vyložené zklamání tedy ne, ale rozčarování určitě. Nicméně když už, tak minimálně kvůli Arniemu – kterej je protě boží, to má smysl vidět.

 

 

:: TRAILER ::

 

 

Sci-Fi - Akční - komedie

USA, 2015, 126 min

Režie: Alan Taylor

Scénář: Laeta Kalogridis, Patrick Lussier

Kamera: Kramer Morgenthau

Hudba: Lorne Balfe

Hrají: Emilia Clarke, Arnold Schwarzenegger, Jason Clarke, Jai Courtney, J.K. Simmons