Jdi na obsah Jdi na menu

Spása / The Salvation (filmová recenze)

2. 9. 2015

salvation-themovie_1.jpgMusím říct, že „velkofilmy“ už mě poslední dobou fakt čím dál víc nuděj a speciálně těch americkej blockbastardů už mám plný zuby (viz noví Avengeři nebo poslední Rychle a zběsile)! Čím dál víc dávám přednost malým, nenápadným kouskům, často z nezávislých produkcí - zejména evropské provenience (Norové, Dánové ale i Angličani jsou lepší a lepší). Spása je přesně taková, nenápadný filmeček dánsko-britské produkce, který si troufale lípnul na čelo nálepku „western“! Byl jsem fakt zvědavej (a trochu jsem se i bál) jak se zrovna Dáni poperou s tak klasickým žánrem. Záměrně jsem se vyhnul jakýmkoli informacím o filmu, jediné známé pro mne bylo herecké obsazení, samo o sobě slibujíce slušnou podívanou – když už nic jinýho!

salvation-themovie_2.jpg

Mads Mikkelsen

  

Děj Spásy

Píše se rok 1871 a Jon – dánský přistěhovalec, žijící už roky v americe – netrpělivě čeká na příjezd své milované ženy a synka, které sedm let neviděl. Touží jen po klidném životě s rodinou na své farmě, bohužel osud tomu chtěl jinak. Sotva se Jon stačí přivítat, věci se rychle zvrtnou a vše nabere dramatický a hodně tragický směr. Motyku a pluh tak hrdina rychle vymění za kolt a winchestrovku a jde srovnat krvavé skóre. Netuší, že posléze bude stát sám proti celému divokému západu, kde se to jen hemží hajzlama, zlodějema, vrahama a zbabělcema... Nic moc vyhlídky.

salvation-themovie_5.jpg

Eva Green

  

V jednoduchosti je krása

Jasně, jde o ten nejklasičtější western v nejryzejší podobě. Ano, někteří mu mohou vytknout až přílišnou schématičnost a jednoduchost ale znovu opakuji: „Je to (doprdele) western! Tak co byste od toho čekali?!“ Příběh o pomstě, cti a vykoupení (Spáse!) pořád funguje a obstojí sám o sobě. Pod jedinou podmínkou (vlastně třemi): je-li dobře sepsán, zahrán a zrežírován. První plusem je, že ono se toho tam vlastně ani moc nenamluví. Jon je prototypem hrdiny který příliš nekecá, raději jedná. K dokonalosti to pak dotahuje Evička Zelená, která za celej film neřekne ani „fň“ (rudoši ji za mlada vykuchli jazyk).

 salvation-themovie_4.jpg

 Mads Mikkelsen

 

Herci

Herecký ansábl je prostě parádní: Mads Mikkelsen (Jon) svůj herecký minimalismus dotáhl k dokonalosti a věříte mu každý slovo (ač jich tam moc neřekne ale když už, stojí to za to) a úplně každou grimasu. Eva Green (Princezna) sice neřekne nic ale zato hází jeden hustej xicht za druhým a i když tu ženskou nemám vůbec rád, tady mě z ní docela mrazilo! Jeffrey Dean Morgan (DeLaRue) je svině k pohledání, co bez mrknutí oka sejme starou babču, mrzáka i neozbrojeného farmáře. Kolečko uzavírají vynikající „přicmrndávači“ jako Jonathan Pryce (starosta), Mikael Persbrandt (Jonův brácha) a slizký šerif/kazatel (v jedné osobě) Douglas Henshall.

salvation-themovie_3.jpg

Jeffrey Dean Morgan

  

Cesta může být cíl

Dalším překvapením Spásy je absolutní nekorektnost, kde vedle (již výše zmiňovaného) střílení seniorů a invalidů nejsou ušetřeny ani děti nebo ženy! Naštěstí nejde o nic samoúčelného či nějak „kamerově procítěného“ - je to prostě v zájmu děje! Takový film by nikdy nemohl vzniknout v americe! Paradoxně právě díky relativně velké míře syrovosti a naturalitě The Salvation tak skvěle funguje a diváka prostě pohltí! V neposlední řadě zaujme parádní kamera (ty neustálé nájezdy, zvedačky, rozostření a širokoúhlé záběry prostě žeru) a krásné exteriéry. I když mám dojem že digitální panoramata tu a tam vystřídala realitu. Jméno režiséra (Kristian Levring) mi sice nic neříká ale myslím, že o tomhle pánovi ještě uslyšíme!

salvation-themovie_6.jpg

 

Závěr

Spása jasně pokukuje (a dokoce je tu a tam vyloženě cituje) na takové klasiky v daném žánru jako: Tenkrát na západě, Pro hrst dolarů či 7 statečných! Vlastně jsem už dlouho neviděl tak vymazlenej, drsnej a syrovej western. Takže, co tomu vytknout?! Nic! Pro mě jednoznačně (a nečekaně) parádní chuťovka a ryzí žánrovka, kterou jsem si užil na max. Kdo má rád tenhle typ filmů, nebude zklamán! A pokud ano, pak se raději vraťte ke svým slaďoučkým vytepleným homodlakům a vampírodlakům, torretům, hangr gamesám a evenžrům... Howgh!

 

:: Trailer ::

 

 

Spása (The Salvation)

  • rok: 2014
  • žánr: western
  • země: Dánsko / Velká Británie / JAR
  • režie: Kristian Levring
  • Kamera: Jens Schlosser
  • Hrají: Mads Mikkelsen, Eva Green, Jeffrey Dean Morgan, Mikael Persbrandt, Douglas Henshall, Jonathan Pryce a další