Jdi na obsah Jdi na menu

SKOTSKO [expedice 2012]

20. 6. 2012

img_7749_m.jpgBěhem deseti dnů jsme projeli téměř celé Skotsko (resp. skoro vše co na něm rozhodně stojí za vidění) a byla to nezapomenutelná jízda (hell yeah!). Večerním příletem do Edinburghu (na východě Skotska) začalo naše (foto)putování, které pokračovalo směr západ! První zasávkou byl Stirling - historické a slavné město (leží tam mj. pomník Williama Wallace - nejslovutnějšího skotského hrdiny), dále přes údolí Trossachs až do pevnosti Fort Williams. Pak následovalo "přebrodění" (trajektem) na ostrov Skye - do přístavního městečka Portree. Ujít jsme si nemohli nechat Neist Point (nejzápadnější a famózní místo Skotska, kde máte Atlantik jako na dlani), Dunvegan castle (jedniný trvale obydlený hrad Skotska) nebo zříceninu Urghard (nejstarší hrad v zemi).

img_8896_m.jpgMezi vážně zajímavé lokality patří Eilleen Donan castle - jeden z nejfotogeničtějších hradů (a "filmová star" - natáčel se zde např. Highlander nebo jedna z posledních bondovek) nebo také lovecký zámeček Blair. Stejně tak i vyhlídka "Queen's View" bere dech (údajně nejkrásnější místo celé Anglie - alespoň dle Královny - viz. samotný název). Milovníci zlatavého moku (s vyšším stupněm volume) zaplesají při návštěvě městeček Talisker a Dalhwinnie, kde se nachází proslulé a světově velice uznávané skotské destilérky (samozřejmě nechybí možnost prohlídky "podniků" s ochutnávkou Whiskey a možností nákupu zásob na "horší časy"). No a co by to bylo za prohlídku bez návštěvy nejskotštějšího místa ze všech - jezera Lochness?! Měli jsme štěstí, zastihli jsme obávanou i opěvovanou Nissie (the monster) osobně...

img_9908_m.jpgPro milovníky rovníkových oblastí a horkého slunce opravdu není Skotsko tím pravým ořechovým. Průměrné teploty se tam v červnových dnech pohybují kolem 15st. C (do toho celkem slušně ficí a vytrvale prší). Co ale vážně stojí za to - krásná panenská příroda, úžasné scenérie, minimální koncentrace turistů, přátelští skotové... Zkrátka famózní a nebývale fotogenická země!

 

 

 

:: Fotky z expedice, viz: Fotogalerie ZDE

 

 

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář