Jdi na obsah Jdi na menu

Noční fotografie I: Krása noci tajemství zbavená

Zajímá Vás Noční fotografie? Rádi byste pronikli do tohoto fascinujícího světa? Pak neváhejte a navštivte nás nový kurz, zaměřený právě na toto téma! Fotograf, lačnící po působivých nočních fotografiích se musí předně vypořádat s množstvím překážek, které jsou pro danou disciplínu typickými. Často se totiž budete potýkat s problémy korektního nastavení expozice, problematiky ostření, složitou prací s hloubkou ostrosti a perspektivou, velkým dynamickým rozsahem, správným komponováním... či nejčastěji problematikou přespříliš dlouhých expozičních časů. Zejména posledně jmenovaný faktor představuje v mnoha ohledech zcela klíčovou veličinu, tudíž fotograf musí být vedle fotoaparátu (popř. příslušného objektivu) vybaven též nezbytným příslušenstvím jako je stativ nebo dálková spoušť. Na druhou stranu, lze však díky dlouhým časům zase využít dynamiku pohybu světel k různorodým barevných hrátkám a dosáhnout tak kompozičně či atmosféricky velmi působivých snímků.

 

 

nitephoto_img1_291112_5001_900w.jpg

 

Co si na kurzu vysvětlíme?

 • Jak na exponometrii
 • Jak pracovat s ostřením
 • Co je to hyperfokální vzdálenost
 • Práce s hloubkou ostrosti a perspektivou
 • Jak komponovat a kdy nejlépe fotit
 • Praktické využití blesku
 • Jak na barvy?
 • Jak využít nedostatku světla ve svůj prospěch
 • Problematika nočního fotografování
 • Jak reagovat nastavením fotoaparátu v odlišných situacích

 

 

nitephoto_img2_291112_4986_900w.jpg

 

Hlavní osa kurzu

Kurz se skládá ze dvou částí - teoretické a praktické. V teoretické části si přiblížíme důležité pojmy jako je exponometrie, ostření, hyperfokální vzdálenost, povíme si něco o tom, co vlastně Noční fotografie všechno obnáší a jaká úskalí na vás číhají. Přiblížíme si i ostatní typy noční fotografie, kde si vedle té hlavní - Noční krajinné fotografie, stručně představíme i další "podkategorie" jako je: noční portrét či malba světlem. A samozřejmě nezapomeneme ani na užitečné rady, tipy a triky. V druhé - praktické části, vyrazíme do ulic a všechny nově nabité vědomosti si ihned vyzkoušíme v praxi. Zkusíme si jak ostřit, jak komponovat, jak pracovat s hloubkou ostrosti i perspektivou. Vše za asistence zkušeného lektora.

 

nitephoto_img6_291112_5002_900w.jpg

 

Co vše si lze pod pojmem noční fotografie představit?

 • 1) Krajina / město za soumraku: Dlouhé časy, komponování scény, problémy s ostřením a barevným podáním.
 • 2) Noční portrét: Blesk zde hraje důležitou roli, kde přisvětlení lze dosáhnout zajímavých výsledků - prokreslí se pozadí i popředí, vznikne fotografie s výrazným prostorovým efektem.
 • 3) Noční obloha / hvězdy: Součástí noční fotografie je i tzv. Astrofotografie / fotografování noční oblohy. Svit Měsíce lze využít například i k fotografování noční krajiny.
 • 4) Měsíc: Snímání extrémně vzdálených předmětů, pro které jsou nezbytné objektivy (tzv. "tele") s velkou ohniskovou vzdáleností (alespoň 300 mm).
 • 5) Abstraktní fotografie - Paintlighting neboli malba světlem (nazýváno často také „Luminografie“). Kombinací úplné tmy, několika umělých světelných zdrojů a extémně dlouhých expozičních časů lze dosáhnout velice působivých - mnohdy až snových - snímků.

  

 

nitephoto_img3_291112_5011_900w.jpg

 


Pozn.:

Vzhledem k omezenému časovému rozsahu kurzu a dalších faktorů (počasí, fáze měsíce atd.) bude kladen důraz na základy daného tématu - především na první a druhou "podkategorii". Ostatní témata si přiblížíme jen okrajově (teoreticky), blíže se jim budeme věnovat v (připravovaném) pokračování kurzu: Noční fotografie II (pro pokročilé).

 

 

nitephoto_img8_291112_4980_900w.jpg

 

 

 

Cíl kurzu

Na kurzu se naučíte, pořídit působivé Noční fotografie, které budou cílenou kompozičně i technicky zvládnutou fotografií. Dále si osvojíte techniky a triky které stejně dobře uplatníte i v dalších fotorafických disciplínách (například „Krajinná fotografie“ nebo „Architektura“). Kurz má za cíl, pomoci vám rychle se zorientovat v nastavení fotoaparátu i v samotném přístupu k tématu.

 

 

nocni-foto_img5_mh_m.jpg  nocni-foto_img2_mh_m.jpg

 

 

Komu je kurz určen?

Kurz je určen všem začínajícím i pokročilejším fotografům, kteří se chtějí naučit pořizovat výrazově i technicky lepší noční snímky. Nejsou potřebné žádné hlubší znalosti ani povědomí o technických souvislostech nebo teorii fotografie. Nebudeme vás trápit nudnými teoretickými poučkami, historickými souvislostmi ani složitými matematickými vzorečky. Důraz je kladen na ryze praktické rady, postupy a triky a jejich uplatnění v praxi. Teoretická část je složena z několika krátkých výkladových bloků! Praktická část představuje práci v plenéru. K dispozici bude po celou dobu kurzu zkušený lektor. Celý kurz probíhá interaktivní formou a vzhledem ke kapacitě (max. 14 lidí) bude dostatek času i na individuální dotazy a problémy.

 

img_6202.jpg

 

Komu kurz není určen?

Seminář není určen pokročilým fotografům, kteří hledají technické souvislosti či řešení zcela konkrétních tvůrčích problémů (co se přímo netýkají Noční fotografie), stejně tak jako zcela specifických/pokročilých nastavení DSLR.

 

nocni-foto_img8_mh_m.jpg  nocni-foto_img7_mh_m.jpg

 ilustrační fotografie: Martin Hájek (lektor kurzu)

 

Co na kurz potřebujete?

Vlastní fotoaparát - DSLR nebo EVF, popř. kompaktní přístroj (s možností manuálního nastavení expozice), nabitý akumulátor a paměťovou kartu. Spolu s DSLR též alespoň základní objektiv. 


Pozn.:
Vzhledem k charakteru focení je nutný stativ. Vlastní externí blesk výhodou (nikoli však podmínkou). 

 

 

>> Více informací na: Acefoto.Eu KurzyFoceni-Praha.cz <<