Jdi na obsah Jdi na menu

Můj TOP10 filmů o fotografech

9. 3. 2016

Vzhledem k tomu, že fotografie, film a hudba jsou mé srdcovky (i když to první je už dávno více prací než hobby), logicky mne rajcují především výše uvedené kombinace. Spojení fotky a filmu je tak vskutku rajskou hudbou – a věřím, že nejen pro mne. Ideální by byla samozřejmě 3-kombinace (jako třeba filmový muzikál o fotografech? :-)), ale to už bych chtěl asi příliš. Prozatím jsem tedy alespoň sestavil můj TOP10 filmů o fotografech.
Dlouho jsem přemýšlel, jak to rozdělit, nakonec jsem rozhodl sice pro to nejfádnější leč nejspravedlivější řazení – podle abecedy (relevantní byly oficiální názvy české distribuce).
 
 
Pozn.: zodpovědně jsem se vyhýbal jakýmkoli spoilerům, ať nic neprozradím těm, co ještě neviděli. 
Takže, hurá do toho!

 
 

1. Clona

Benjamin (Joshua Jackson) je uznávaným fotografem, který na svatební cestu se svou nastávající Jane odjíždí do Japonska, kde Ben dlouhodobě pracuje. Brzy se začnou dít podivné věci, na fotografiích se objevují stíny a Jane má zlověstný pocit, že ji někdo (nebo něco) pronásleduje. Brzy zjistí, že to není jen pocit a že oba čelí reálnému ohrožení...

Průměrný horor, remake japonské duchařiny. Lekačky jsou dobré atmosféra ujde. Celkem slušně natočené, ani výběr herců není zlý. Problémem je, že jde o snůžku klišé a schématů již 1000x viděných jinde. Navíc, v minulé dakádě bylo natočeno hned několik nesrovnatelně povedenějších remaků (i když ne o fotografech), viz: Kruh, Nenávist,Temná voda nebo Zmeškaný hovor.

 

 • Režie: Masajuki Ociai

 • Rok a země: 2008, USA

 • Honocení na čsfd 54% / moje hodnocení: 40%


 

 CLONA: top 10 filmy o fotografech

 
 

2. Dobré světlo

Fotograf / architekt Viktor (v podání výtečného Karla Heřmánka) prochází krizí středního věku a v domění právě „ujíždějícího vlaku“ se pouští s plným nasazením do aktové fotografie i se všemi slastmi a strastmi, které to obnáší. Čelit musí nejen pokrytecké společnosti té doby (bolševismus počátku 80. let) ale také svodům mladé svobodomyslné cikánky (pardon! Rómky či Indoevropanky – jak se říká dnes), díky níž začíná konečně opravdu žít...

Ten film mám rád, i když vlastně ani nevím proč. Je komedií a dramatem zároveň ale přitom mezi těmito žánry proplouvá a přepíná tak lehce a přirozeně, že si to vlastně divák ani neuvědomí (resp. Ano, ale až na konci). Má to jedinečnou atmosféru, skvělého Karla Heřmánka a jistou režii Karla Kachyni.

 

 • Režie: Karel Kachyňa

 • Rok a země: 1985, ČSSR

 • Hodnocení na čsfd: 65% / moje hodnocení: 75%

 • žánr: drama / komedie

 
 

DOBRÉ SVĚTLO: top 10 filmy o fotografech


  

3. Madisonské mosty

Klasický příběh dvou zcela odlišných osobností (opačného pohlaví, samozřejmě), které se potkají a i přes velké rozdíly mezi nimi vzniká silný a osudový vztah. Herecký koncert Clinta Eastwooda a Maryl Streepové alias fotografa Roberta Kincaida a vdané paní Francesci Johnsonové.

Romantika jaxviňa. Na můj vkus sice trochu nadhodnocený film (a především strašně dlouhý), nicméně funguje dobře. Clint Eastwood (který se ujal i režie) v dosti netypické roli. Mezi oběmi protagonisty to jiskří a o to jde v tomhle žánru především, že? Takže není moc co řešit.

 

 • Režie Clint eastwood

 • Rok a země: 1995, USA

 • Hodnocení na čsfd 80% / moje hodocení: 60%

 • žánr: romantický

   
  

 MADISONSKÉ MOSTY: top 10 filmy o fotografech 

    
     

Celý článek na portálu fotofocus.cz ZDE