Jdi na obsah Jdi na menu

Můj foto rok 2015: vyplatil se nebo ne?

20. 1. 2016

Uplynulý rok byl náročný! To je to první, co mne napadá. Pracoval jsem hodně, 12-16 hodin denně, 6 dnů v týdnu. Vyplatilo se?! Tak předně jsem úspěšně dokončil spousty zakázek, navázal spolupráci se zajímavými klienty (UPS, KBA, FORMICA CZ, ARTFERRA, POWERPRINT). S již spřízněnými společnostmi (GRAFIE CZ, VFFOTO, FOMEI a BESTSEQUENCE) jsme prohloubili spolupráci a nakousli pár společných, nových projektů (mnohdy s přesahem do nového roku 2016).
 

2martins-atas_140116_7l8a8633_web.jpgStatistika (někdy) nuda (ne)ní

Je vcelku normální, že subjektivní závěry jsou vždy na hony vzdálené reálným výsledkům. Ač jsem si ještě v říjnu říkal, že rok 2015 stál za "dvě věci", opak je pravdou! Čísla totiž hovoří jasně a svou metu, co jsem si dal v prosinci 2014 jsem předstihl o více než 20%. Subjektivně si teď říkám, že výsledek mdlý, ale objektivně je to vcelku OK (a tak je to správné, tak to má být).

 

Resumé v číslech

Jak to dopadlo reálně? Čísla hovoří za vše (viz níže) a na řeči není místo. Reálný obraz nechť si udělá každý sám. Za mne „dobrý“... i když "dobrý" je – jak víme už ze školy - za „3“.

 

 • 40x fotografické zakázky

  • rodinné fotografie (18x)

  • business fotografie (14x)

  • produkt/reklama (8x)

 

fam_holmih-fams_301215_img_9645_web.jpg

 

 • 45x tiskové služby a fotoobrazy 

 • 60x redakční práce / články, testy (Grafie a Fotofocus)

 • 75x Ostatní projekty

  • fotografické kurzy (14x)

  • Video / natáčení (4x)

  • eBooky a publikační činnost (57x)

    

busin_golf_arn_img_9997_bed-2_bw_mw.jpg

 

Poznámka:

Konkrétní čísla (Kč) neuvádím! Ač jsem je tu původně vyčíslené měl, nakonec sem je vyhodil. Jsou totiž irelevantní! Na první pohled se mohou zdát jako slušná, nicméně vzhledem k faktu, že jsem měl letos i relativně vysoké výdaje, samotný hrubý zisk nic nevypovídá... (a v neposlední řadě nejsem zvědav na nenávistný, závistivý cinty dole v diskuzi :-))

 

mimi_lea_291115_img_7776_webw.jpg

 

Výsledky: Pozitiva

    
 

 • Rozjel jsem zcela nový typy fotek: business portréty

 • „Přičichl“ jsem výrazněji k filmařině a v rámci projektu Bestsequence (Petra Mikšíčka) jsem měl tu čest, zúčastnit se několika filmových a video projektů.

 

 • Upgradoval jsem lehké fotoobrazy na kapa desce 5mm díky vlastní rubové konstrukci – s níž vydrží i velké formáty (40x60 a více) zcela rovně, bez kroucení – a na to jsem obzvlášť hrdý!!!

 

 

port_afkurz_jap_img_3105_160615_web.jpg  

 


Výsledky: Negativa

Zatímco po řemeslné stránce znamenal rok 2015 docela slušné pokroky, co se týče obchodu a marketingu, tam mám ještě hodně co dohánět. Tyto dvě záležitosti jsou pro mne stále neuchopitelnou věcí (pokud bych byl alespoň z ¼ tak schopný obchodník jako řemeslník / kreativec, tak jsem už teď za vodou :-)) Stejně tak v oblasti řízení vlastního času (time-management) mám rozhodně co dohánět. Nikdo není dokonalý, alespoň mám nové mety pro rok 2016!

 

Můj osobní závěr: v podstatě bez nadsázky mohu říct, že kdyby mě živilo jen a pouze focení, pravděpodobně budu napůl mrtvý hlady. Naštěstí ten můj „multitasking“ to všechno jakžtakž dotahuje :-))
  
 
P.S.: Což mi připomíná že aktuálně připravuji několik praktických tématických článků pro svůj portál www.fotofocus.cz, mj. také velice zajímavý kousek: "Lze se dnes fotografií uživit?"

 

product_artferra-katalog-je-5-.jpg

 

product_helicam-fly_130115_img_8576_web.jpg