Jdi na obsah Jdi na menu

Makrofotografie I.: Poznejte fascinující mikrosvět

Co je to Makrofotografie

Nejen fotografové byli vždy fascinováni „jinými“ světy, světy, kam lidské oko normálně nedohlédne. A nemusí se hned jednat o vzdálené kouty vesmíru, stačí vyjít „za humna“, kleknout do trávy a rozhlédnout se kolem. A nemusíme vlastně ani nikam chodit, spoustu zajímavých témat nalezneme i doma. Makrofotografie je obor, který zobrazuje předměty, faunu, flóru v měřítku od 1:1 do cca 10:1 (tedy až 10x zvětšené). To fotografovi umožňuje zachytit svět, který bývá normálně skryt (nebo jej prostě nevnímáme), a díky tomu nakouknout do úplně jiné „dimenze“ - do fascinujícího světa nepřeberných barev, tvarů i nálad. Makrofotografie je „zvětšení“ a původně latinský výraz „Makro“ („Velký“) je tedy zcela vyčerpávající. A přesně o tom to je: zaznamenat malé, nepatrné věci (jednotlivé detaily) tak, aby byly „velké“, plné života a emocí!

 

d_img_3573_ed_m.jpg

 

Osnova kurzu

 • Úvod do makrofotografie
 • Potřebná technika pro fotografování makra
 • Základy expozice
 • Kompoziční pravidla
 • Problematika svícení v makrofotografii
 • Jak si vybavit své vlastní domácí fotostudio (tipy a triky)
 • Práce s bleskem
 • Práce se scénou a pozadím
 • Rozdíly mezí fotografováním v interiéru a exteriéru
 • Jaké jsou alternativy k makroobjektivům
 • Ukázky snímků a diskuze

 

 

hl_img_0561_m.jpg

 

Hlavní osa kurzu

Kurz se skládá ze dvou hlavních částí - teoretické a praktické.

V první (teoretické) části si posvítíme na základy makrofotografie, vysvětlíme si všechny důležité pojmy a zároveň si řekneme, čeho se vyvarovat, co respektovat a čeho využít ve svůj prospěch. Pro snazší pochopení dané problematiky si budeme vše vysvětlovat pomocí názorných ukázek. Samozřejmě nezapomeneme ani na užitečné rady, tipy a triky.

Druhá (praktická) část má jediný účel - nabité vědomosti si vyzkoušet ihned v praxi. Vše za asistence zkušeného lektora.

 

hl_img_3659_ed_m.jpg

 

Cíl kurzu

Cílem kurzu je ovládnout makrofotografii - jak po stránce expoziční, tak i kompoziční a také obsahové! Naučíte se adekvátně reagovat v různých fotografických situacích, správně vybrat i nastavit potřebnou techniku, osvojit si základy správného svícení a pochopit základní postupy při snímání makrofotografie.

 

hl_img_8664_m.jpg

 

Komu je kurz určen?

Všem začínajícím i pokročilejším fotografům, kteří se chtějí naučit pořizovat výrazově a technicky lepší snímky makra Nejsou potřebné žádné hlubší znalosti ani povědomí o technických souvislostech nebo teorii týkající se makrofotografie. Nebudeme řešit nudné teoretické poučky, historické souvislosti ani složité matematické vzorečky. Důraz je kladen na ryze praktické rady, postupy a triky a jejich uplatnění v reálných situacích. Celý kurz probíhá interaktivní formou a vzhledem ke kapacitě (max. 14 lidí) bude dostatek času i na individuální dotazy a problémy.

 

hs_img_0601_m.jpg

 

Komu kurz není určen

Kurz není určen pokročilým fotografům, kteří hledají technické souvislosti či řešení zcela konkrétních tvůrčích problémů (které se přímo netýkají Makrofotografie jako takové), stejně tak zcela specifických/pokročilých nastavení (DSLR či dalšího příslušenství). Kurz taktéž není určen úplným začátečníkům ve světě digitální fotografie, předpokládají se alespoň základy ovládání a nastavení fotoaparátu! V opačném případě doporučujeme nejprve absolvovat některý ze "startovacích" kurzů:
:: Základy fotografování pro každého
:: Začínáme fotografovat s DSLR
:: Seznamte se se svou DSLR Canon / Nikon / Olympus / Sony...

 

hs_img_3632_ed_m.jpg  hs_img_4567_ed_m.jpg

 

Poznámka
Na kurz si přineste vlastní fotoaparát - DSLR a ideálně též makroobjektiv (nebo alespoň objektiv s delším ohniskem (90mm a více).
Lze využít pro potřeby kurzu i kompaktní fotoaparát - ovšem s možností manuálního nastavemí a režimem "Makro" (ostření na krátké vzdálenosti).

 

ilustrační fotografie: Martin Hájek (lektor kurzu)

 

makro-kurz-mh_img1_m.jpg

 

makro-kurz-mh_img2_m.jpg

 

makro-kurz-mh_img4_m.jpg

 

makro-kurz-mh_img6_m.jpg

makro-kurz-mh_img7_m.jpg

makro-kurz-mh_img8_m.jpg

makro-kurz-mh_img9_m.jpg

 

 

>> Více informací na: Acefoto.Eu KurzyFoceni-Praha.cz <<