Jdi na obsah Jdi na menu

LYTRO - super foťák konečně ZDE (v testu)

20. 4. 2014

O Lytru už toho bylo napsáno dost a dost, takže jen shrnutí: Do paměti ukládá všechny možné úhly světelných paprsků a na základě těchto dat lze poté dopočítat různé roviny zaostření! Konkrétní rovinu zaostření (tzv 'Focal Plane') a její aplikaci na konkrétní snímek, již provádíme pohodlně v PC pomocí SW Lytro aplikace. Rovinu zaostření můžeme pro kontrolu zobrazit a měnit i na LCD fotoaparátu u právě pořízených snímků. Nesporná výhoda daného řešení je v tom, že ostření jako takové vlastně nemusíte během focení moc řešit (i když já jej řeším – a myslím, že je to správně! Inu zvyk je železná košile). Další nezanedbatelný benefit představuje fakt, že se nám výrazně zkracuje prodleva mezi stiskem spouště a samotným exponováním, což je běžný problém všech kompaktů a fotomobilů. Snímání přes LCD (resp. ostření pomocí porovnávání kontrastu na snímači) dost zdržuje a je viníkem prodlev, které v podstatě vylučují kompakty a fotomobily z fotografování jakýchkoliv dynamických záležitostí!

 

 

lytro_img1_rec_web_edit.jpg

 

 

První dojmy z testování

Ty byly maličko rozpačité, neboť už samotné držení (fotografování) je prostě jiné. Už tím, že fotíme vlastně „na délku“ (nikoli na výšku či na šířku, jako s běžnými fotoaparáty). Ale chce to jen trochu cviku a zvyknete si na ten rozdíl poměrně rychle. Naopak ovládání je jedním slovem „paráda“. Miluji ten pocit, když něco vezmu do ruky a ono to funguje, pracuje jak má ale především, hned s tím umím. Ovládání je totiž zcela intuitivní, bez nutnosti otevírání jakéhokoli manuálu (a tak to má být – další to shodný znak s produkty s logem nakousnutého jablka). Na samotném těle je minimum ovládacích prvků. Najdete zde pouze spoušť (horní zadní část), tlačítko pro zapnutí (spodní zadní část) a „zoomovací plochu“ pro změnu ohniska (hned za spouští). Ve spodní části – před On/Off tlačítkem, se ještě schovává micro-USB slot.

 

 

lytro_img6_rec_web_edit.jpg

 

 

Práce s SW na úpravu a vyvolání fotek

Už samotné focení Lytrem je zajímavý zážitek, ovšem v momentě připojení k PC, nainstalování a spuštění desktop Lytro aplikace (pro editaci snímků) začíná druhá fáze zábavy. Snímky z Lytra si stáhnete a můžete je prohlížet, přeostřovat či dále upravovat (například aplikovat různé kreativní filtry: B&W, sépie, duo-tone atd.). Práce s aplikací je zcela intuitivní a zvládnout ji musí v pohodě každý, kdo někdy editoval snímky v programech typu Adobe Lightroom nebo Zoner Photo Studio (uživatelské rozhraní je dost podobné). Snímky jsou do interní paměti Lytra ukládány ve speciálním formátu *.lfp (Light field picture - což je v podstatě alternace RAW formátu běžných DSLR a pokročilých kompaktů), kde 1 snímek v „lfp“ formátu má cca 15,5 MB. Nelze tedy fotky jen stáhnout a ihned použít, Lytro SW je bohužel nezbytností. Snímky lze zpracovat a uložit buď jako jpeg nebo animovaný gif. Zde si neodpustím poznámku! Lytro desktop aplikace je kompatibilní pouze s novými verzemi MAC OS (10.7 a výše) nebo Windows 7 a 8 (pouze 64-bit), takže mi chvíli trvalo, než jsem sehnal „železo“ s odpovídajícím OS a aplikaci rozchodil. Každý zájemce o Lytro tedy musí počítat s tím, že bude třeba upload na novou verzi OS.

 

 

lytro_img17_rec_web_edit.jpg

 

 

Co říci závěrem

Lytro je v první řadě zábava, nový způsob focení a úplně nová cesta, kterou se může fotograf vydat. A pokud přeci jen stále ohrnujete nos, vzpomeňte třeba na první fotoaparáty (a není tomu ještě tak dávno, nějakých 13-15 let zpátky), kdy tehdejší první digitály „hýřily úchvatnými“ (z dnešního pohledu zcela směšnými) parametry 0,5 Mpix rozlišením, zcela tragickou světelností (a optikou obecně), o šumu a dalším zpracováním obrazu nemluvě, ovšem cenově se uvedené "super-digi-stroje" pohybovaly na hranici dnešních velice slušných DSLR. No a kde jsme dnes? Tomu se říká vývoj, přátelé! No a tím si dozajista projde i Lytro. Přeji mu hodně štěstí a držím palec!

 

Podrobnou recenzi, vč. množství ukázkových (i produktových) fotek najdete ZDE na fotofocus.cz

 

 

lytro_img18_rec_web_edit.jpg