Jdi na obsah Jdi na menu

Kompozice: úvod (část 1.)

6. 2. 2013

Kompozice není ničím jiným, než souhrnem pravidel, rad a doporučení, které vedou k přehlednějšímu a (subjektivně) lepšímu uspořádání (poskládání) všech prvků v obraze tak, aby snímek jako celek působil na nezaujatého diváka harmonicky, vyváženě, „srovnaně“... zkrátka „hezky“. A kompoziční cit (ještě spolu s perfektní znalostí exponometrie a techniky samozřejmě) je to, co stojí mezi dobrým fotografem a těmi ostatními...

Každý začínající fotograf věnuje prvotní úsilí především seznámením se s technickou stránkou fotografie – s nastavením fotoaparátu a všemi jeho funkcemi, osvojením si ovládání, výběrem vhodného příslušenství atp. Když konečně pokoříte techniku ještě zdaleka nemáte vyhráno. K čemu vám bude technicky perfektní (zaostřená, správně exponovaná, barevně korektně vyvážená) fotografie, když bude obsahově "o ničem"?! Právě proto je (vedle technického provedení) velice důležité klást minimálně stejný důraz i na obsahovou stránku snímku. A tím se dostáváme ke správné kompozici! Ano, v některých fotografických disciplínách může být míra tolerance - co do technické kvality snímků - o něco vyšší (možná někdo namítne). Platí to zejména v reportáži nebo dokumentu, kde na nastavování a přemýšlení většinou není čas. Nicméně právě perfektní zvládnutí expozice / nastavení aparátu a zároveň obsahově korektní snímek je tím, co stojí mezi dobrým fotografem a těmi ostatními! A jste na tom Vy?

 

kompozice_dil1_img1_mh
"Čistá a jasná " kompozice spočívá ve velice citlivém vnímání scény...
správném uspořádání prvků v obraze a odstranění všech rušivých elementů..
(foto: Martin Hájek) 

 

Co je to kompozice?

Kompozice je poskládání všech prvků v obraze takovým způsobem, aby se výsledný obraz jevil nezaujatému divákovi jako jednoduše - atraktivní! Jedná se o souhrn určitých pravidel, rad a doporučení, vedoucích k vytváření vizuálně kvalitních a vyvážených snímků, tak aby fotografie jako celek působila harmonickým dojmem. A je přitom úplně jedno, jste-li fotograf, malíř, filmař, grafik nebo třeba PR/marketing manažer – kompoziční základy platí pro všechny stejně. Naopak, zejména v posledně jmenovaném odvětví (obchod, marketing), nalézá kompozice již několik desítek let bohaté využití. Někteří marketingový manažeři – znalí problematiky (ač jich je jako šafríánu) dokáží obratně využívat kompozičních pravidel a tím skvěle manipulovat s lidským (pod)vědomím. Kompozice (nejen v té obchodní sféře) nás ovlivňuje – aniž si to uvědomujeme, v každodenním životě, na každém kroku. I běžná TV (vizuální) reklama vy(zne)užívá kompoziční zákonistosti k neustálé manipulaci s námi – diváky.

 

Celý článek naleznete na tomto odkazu

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář