Jdi na obsah Jdi na menu

Kompozice: tvary a objekty (3. část)

3. 3. 2013

Kompozice do jisté míry (hodně velké) není ničím jiným než sondou do hlubin divákovy duše, do nitra lidského vnímání. Na jednu stranu tak jde o věc těžce subjektivní, na stranu druhou však zde platí určité (za stovky let vypozorované) zákonitosti, které zkrátka fungují. Jestliže jsme se minule věnovali liniím a křivkám, dnes na toto téma velice úzce navážeme, neboť se budeme bavit o tvarech a objektechí. Takže pojďme na pokračování základních pilířů obrazové stavby, na kompoziční prvky.

kompozice_3_tvary a objekty [img1]
kompoziční prvky je vše co na scéně můžeme nalézt, identifikovat a pojmenovat
(zdroj: internet)

 

Kompoziční prvky

Jsou vším co na snímku přitahuje pozornost! Vše co můžeme v obraze nalézt a pojmenovat. Kompoziční prvky se mohou lišit: velikostí, tvarem, barvou a jasem, přičemž stále platí základní “moudro”: čím více kompozičních prvků ve scéně máme, tím větší problém může představovat jejich korektní poskládání, vyvážení v rámci kompozice jako celku. Mnohdy lze prvky v obraze ovlivňovat – přidávat, ubírat (především ateliérová nebo aranžovaná fotografie obecně), ovšem velice často nikoli (fotografujeme-li v exteriérech nebo všude, kde jednoduše nelze mít scénu plně pod kontrolou).

 

kompozice_3_tvary a objekty [img2]
Jednoduché tvary nebo složité? Je to vlastně jedno, ovšem s tím, že všeho moc škodí
(ať už je to přílišná jednoduchost nebo naopak překombinovanost)

 

Tvary a objekty

Jde vlastně o uzavřenou křivku, která vytváří nejaký tvar, jenž je “vyplněn” nějakou barvou, majíce určitý rozměr a také vzdálenost vůči fotografovi. Mezi notoricky známé tvary patří základní geometrické obrazce: kruh, trojúhelník, čtverec, obdélník. V reálných situacích se samozřejmě často setkáme též se složitějšími tvary typu: kosočtverce, mnohoúhelníku ap. Nejedná se však o nic jiného než složeninu základních geometrických objektů. Opět platí, čím složitější útvar, tím komplikovanější “přečtení” může být, na druhou stranu – snímek tak často je mnohem zajímavějším a déle tak dokáže udržet divákovu pozornost.

 

Celý článek naleznete ZDE