Jdi na obsah Jdi na menu

Je pero skutečně silnější než meč?

19. 2. 2014

 

V jedné z bondovek chtěl hlavní padouch Elliot Carver (Jonathan Pryce) pomocí svého mediálního impéria „zmanipulovat” světové velmoci a rozpoutat 3. světovou válku. Tím by si zajistil jedinečnou sledovanost a zárověň tak výrazně upevnil své pozice na trhu! Jeho – jinak geniální plán, však nepočítal s jednou věcí, s agentem jejího Veličenstva.

 

Škatulata, hejbejte se!

Náš reálný svět na(ne)štěstí není filmem a naši skuteční „padouši” naštěstí nejsou tak ortodoxní (ale zdaleka ani tolik geniální). Nicméně James Bond by ani u nás rozhodně o práci nouzi neměl! Zejména v posledních letech se náš mediální trh až nápadně podobá fiktivnímu světu Elliota Carvera z filmu „Zítřek nikdy neumírá”. Vzpomeňme na nejznámější “mediální” kauzu poslední doby - MAFRA, kterou v půli loňského roku koupil Agrofert Andreje Babiše. Během několika-měsíční akvizice ještě – jen tak mimochodem – stačili pohltit i nejčtenější deník Metro. Náhoda? To určitě!

 

media-vydavatelstvi_timeline.png

Timeline: Graf v časové ose - mediální vydavatelství a jejich vlastníci od r. 2001 až po současnost... (kliknutím na obrázek zobrazíte velký náhled)

 

Není jedinou vlaštovkou

Najdeme však další podobné případy. Tak například v srpnu 2008 kupuje podnikatel Zdeněk Bakala vydavatelství Economia a. s. – stojící za tituly Hospodářské Noviny, Ekonom, Marketing & Média (mj. o dva roky dříve získává Pan Bakala podíl v časopisu Respekt). Zvláště úrodným byl v mediálních sférách loňský rok. V prosinci 2013 kupují pánové Patrik Tkáč a Daniel Křetínský za bratru 4,7 mld. Kč vydavatelství Ringier Axel Springer CZ (vydávající takové kousky jako Blesk, Týdeník TV, Reflex, TV Plus aj.). Zhruba ve stejné době přechází vydavatelství SANOMA Media Praha pod Astrosat (Vltava-Labe-Press a  RTV media group). Začátkem roku 2013 kupuje moloch BAUER Media vydavatelství Stratosféra. A série pokračuje: EMPRESA Média (Instinkt a Týden) Jaromíra Soukupa kupuje v září 2012 TV Barrandov a začátkem roku 2013 vydává nový časopis Marketing Sales Média. V polovině roku 2011 kupuje BURDA vydavatelství Hachette Filipacchi... A tak dále... a tak dále...

 

media-vyzkum-peromec1.jpg

 

Kam míříme?

Někteří pánové si ve středním věku pořizují velká auta, jiní mladé, kozaté blondýnky, mno a další si kupují firmy. Velká vydavatelství mění vlastníky jak na běžícím pásu, společný jmenovatel je však vždy shodný. Je jím bohatá a vlivná osobnost, za jejíž zájmy jistě nestojí nevinné a  zcela nezištné důvody, ani snaha pozvednout úroveň publicistiky u  nás. Jde jen o další upevňování moci a vlivu. Na druhou stranu, proč se vůbec zahraniční investoři (zejména Německo) začínají takto hromadně zbavovat – jinak fungujících a zvučných vydavatelství? Stojí za tím velká lobby nebo prostý fakt, že zkrátka - kdysi plodná dojnice, už tolik “nenese”?!

Další otázkou zůstává, jak tito skuteční „Elliotové Carverové” hodlají využít svou novou (mediální) hračku a nakolik nechají vydavatelství žít vlastním, funkčním životem. Není tajemstvím, že například hned v úvodu zmiňovaný Andrej Babiš, díky svému husarskému kousku s Mafrou (potažmo deníkem Metro) defakto vyhrál volby! Média jsou mocnou zbraní, mnohem mocnější než pušky, tanky a rakety. Naštěstí nejsou zas až tak zkázonosné! Bojím se ale opravdu stavu, abychom tu za pár let neměli jako jediný etalon investigativní novinařiny bulvární zpravodajství ála Blesk.

 

 

Pozn.: Článek byl psán pro NGP (Noviny pro grafický průmysl) č. 02/2014, jejichž vydavatelem je spol. Grafie CZ. Grafická úprava (ilustrace - časová osa): Jarda Hroch...