Jdi na obsah Jdi na menu

Jak vyrábím FOTOOBRAZY (made by Acefoto)

29. 5. 2014

Velkoformátový tisk fotgrafií, potažmo výroba populárních Fotoobrazů je fenoménem a kategorií, co si v ničem nezadá s kterýmkoli jiným, poctivým řemeslem! Zároveň je to však těžce podceňováno a spousta laiků (a bohužel i fotografů) netuší, co se pod tím všechno skrývá. Setkávám se běžně s příběhy lidí, co si pořídí fotografickou tiskárnu, aby záhy zjistili, že to vlastně zas až taková legrace není - vše správně nastavit, nakalibrovat a naučit se s tím pracovat. Naopak, většinou končí dřív než začnou. Typicky: tiskárna tiskne špatně nebo vůbec, rozměry jsou mimo, barvy absolutně nesedí, tiskové hlavy “šrafují”, inkoust plive... O tiskovému RIPu, papírech, řezání, a dalších adjustačních pracích (laminace, kašírování, rámování, lakování) ani NEMLUVĚ. Konec poplachu! Zpátky na stromy... Pardon! Na začátek - A poj'dme se společně podívat jak se to MÁ DĚLAT SPRÁVNĚ aneb běžný den v moderní digitální “foto-laboratoři”... Na co si dávat pozor? Jak k tisku komplexně přistupovat? Není to snadné, vyžaduje to množství zkušeností, vědomostí a pochopitelně též odpovídající vybavení.

 

Zde je takový můj TOP10 aneb to nejpodstatnější shrnuto do 10. hlavních bodů

 

1. pravidlo: Důslední kontrola X do fotografie NIKDY nezasahuji bez zákazníkova svolení

Předně je samozřejmě nutné zakázku perfektně projít. Zkontrolovat, je-li dostatečné rozlišení, jestli sedí rozměry (které si přeje zákazník vs reálná velikost snímku), jak je na tom fotografie co do tonality, expozice (ono v tisku to totiž vypadá vždy maličko jinak než na monitoru) atd. Samozřejmostí je kvalitní monitor (EIZO řady ColorGraphic/CG) + pravidelné kalibrace (X-Rite i1Pro)... Jsou-li nutné úpravy, provedu je – ale vždy to neprve konzultuji se zákazníkem!

fotoobrazy from acefoto (martin hajek)

 

 

2. pravidlo: Chápu zákazníka, poradím mu, doporučím a společně vybereme optimální řešení

Během příprav fotografie k tisku, souběžně vybírám optimální médium/papír: povrch (lesk, mat, perleť, satén) a typ (fotopapír, fineart papír, plátno). Zákazník nezná všechny možnosti a často ani netuší, co vlastně chce (což je naprosto v pořádku, když dáváte auto do servisu, také nevíte co, kde a jak třeba vyměnit). 

fotoobrazy from acefoto (martin hajek)

 

 

3. pravidlo: Nic neuspěchat – práce kvapná, málo platná

Pokud si nejsem jistý (nebo si to zákazník vysloveně přeje), provedu nejprve tzv. “kontrolní nátisk” (menší velikosti - pro přesné porovnání). Dle výsledku poté doladím případná nastavení (barvy, tonalitu) těsně před finálním tiskem. Není to nutné vždy, jen u jistých typů (potenciálně problémových) fotografií, které už prostě poznám - “mám v oku”. 

fotoobrazy from acefoto (martin hajek)

 

 

4. pravidlo: věnuji péči každému detailu a nastavení kontroluji pro jistotu 3x (sebelepší technika je bez důsledné kontroly k ničemu)

Samotný tisk je v podstatě plně automatický, ovšem samozřejmě je zde klíčová (a rozhodující) trojkombinace: tiskárna, inkousty a software. Osobně jsme zvolil “modus operandi”: Epson, UltraChrome K3 a Mirage a byla to vynikající volba!  

fotoobrazy from acefoto (martin hajek)

 

 

5. pravidlo: Vše chce svůj čas! Spěchá-li zákazník, jeho volba ale upozorním jej na možné problémy!

Hotová fotografie musí nějakou dobu “odpočívat”, schnout (tím spíše, čeká-li ji další adjustace). Doba schnutí záleží na materiálu, zatímco fotopapíry s RC podložkou jsou suché téměř ihned, plátno schne několi hodin (nezřídkakdy 24 hod). Až poté lze přistoupit k dalšímu zpracování.

fotoobrazy from acefoto (martin hajek)

 

 

6. pravidlo: Efektivní práce a dobré načasování šetří čas a peníze!

V mezidobí, kdy fotografie schne, se věnuji přípravám na další adjustaci (rámy, desky, lamino). Formátuji, řežu, brousím, vrtám, lepím, čistím... U pláten a fineart papírů lze aplikovat ochraný lak či barvu (ale opět nechat zavadnout). 

fotoobrazy from acefoto (martin hajek)

 

 

7. pravidlo: Čistota je nejen půl zdraví ale také polovina odvedené kvalitní práce!

Správný výběr konkrétní adjustáže a materiálů je strašně důležitý. Stejně tak perfektní příprava – a to neplatí jen o rámech, deskách ap., ale také o pracovním prostředí a pracovních pomůckách. Toto je přesně ten typ práce (ještě spolu se samotným tiskem), na který se musí “jen a pouze v rukavičkách”. 

fotoobrazy from acefoto (martin hajek)

 

 

8. pravidlo: Ostrý nůž, kvalitní pravítko, jistá ruka, dostatek světla, přesnost a klid!

Je-li důsledná příprava polovinou úspěchu, tou druhou půlkou je samozřejmě precizní adjustování (rám, kašírování, laminace) fotografie! A vlastně jde o tu nejdůležitější část vůbec! Pokud totiž něco zkazím (zanedbám) teď, můžu si to dát zas úplně od začátku. Zde se ze mě stává: truhlář / sklenář / soustružník / rámař

fotoobrazy from acefoto (martin hajek)

 

 

9. pravidlo: Upřímnost nade vše! Vše konzultuji se zákazníkem.

Jsem téměř hotov! Nastávají “začišťovací” práce, fáze posledních úprav a finálního “tuningu” fotoobrazu. Pokud je třeba ještě cokoli opravit (doladit), teď je ten správný čas! Nastane-li jakýkoli problém, musí se řešit právě teď (jedná-li se o drobnou závadu, většinou lze odstranit). Hrubé závady - typu: zkroucení rámu, se musí chtě/nechtě předělat.

fotoobrazy from acefoto (martin hajek)

  

 

10. (to nejdůležitější) pravidlo: Ke každému fotoobrazu přistupuji tak, jakobych ho dělal pro sebe... resp. pro manželku (která je mým nejpřísnějším kritikem :-))

Mám hotovo! Ještě nechám alespoň pár hodin fotoobraz “odpočinout” (ať může “dýchat”) a poté jej zabalím a připravím buď na odeslání (poštou = balení je náročnější) nebo na osobní vyzvednutí (kde nebalím “na pevno” ale tak, aby si mohl zákazník obraz zkontrolovat). 

fotoobrazy from acefoto (martin hajek)

 

 

Závěrem

Takhle vypadá můj běžný den. Ač se to nezdá, za každým obrazem je spousta práce a času ale povedený výsledek a spokojený (platící) zákazník je tou nejlepší odměnou :-) A na úplný závěr ještě nějaké ty cifry, abyste si udělali představu, jak to vypadá i po té ekonomické stránce, popř. jak velká investice Vás bude čekat. Pokud si tedy chcete pořídit své vlastní tiskové studio (a mýslíte-li to s ním opravdu vážně)!

 

  • Kvalitní foto tiskárna (9 inkoustů/A1): 80.000,-

  • RIP / SW k tiskárně: 12.000,-

  • Laminovací / kašírovací stroj A1: 28.000,-

  • Kvalitní LCD monitor (EIZO CG, SX): 40.000,-

  • Počítač (dle konfigurace)... min. 10.000,-

  • Kalibrační sonda (i1 Pro): 40.000,-

  • Řezací vybavení (pravítko, nůž, podložka): 10.000,-

  • Spotřební mat. (papíry, lamino, podlep, inkousty) 50.000,-

 

 

Jak vidíte, na cca 270.000 Kč se dostaneme dřív, než byste řekli: “Tiskové centrum”. K tomu si připočítejte ještě programy na úpravy fotek (Photoshop, Lightroom, Aperture, Zoner), externí HDD, drobné nářadí, rámy, vzorky, balící materiál, lepenky, obálky... a jste hodně přes 300 tisíc! Zapomněli jsme ještě na něco?! Jasně, na to hlavní: práce, čas, energie a prostory!

 

fotoobrazy from acefoto (martin hajek)