Jdi na obsah Jdi na menu

Inception (2010)

12. 4. 2011

Počátek (recenze)

Cobb (DiCaprio) je „virtuálním“ zlodějem, který se dokáže pomocí snu dostat do jakékoli hlavy a z ní pak extrahovat (elegantní to výraz pro normální čórku) libovolnou myšlenku. Že se nejedná o „práci“ snadnou a už vůbec ne legální je nasnadě a z Cobba udělala tato „živnost“ psance, který je stále na útěku. Na útěku jak před zákonem tak především (což je horší) před vlastním svědomím. Poslední zakázka tajemného japonského miliardáře slibuje vyřešení všech Cobbovým problémů – společenských i soukromých. Má to ale malý háček! Tentokrát nepůjde o to myšlenku ukrást ale naopak – vložit!

Zápletka (vnuknutí a kradení myšlenek) spolu s konceptem snění ve snu, který sníte ve snu (který sníte v dalším snu... a tak dále) je dostatečně nosná, ovšem zároveň i náročná na zpracování. Naštěstí za celým projektem stojí Christopher Nolan – člověk „spielbergovského“ vypravěčství a „cameronovské“ preciznosti a současně jeden z nejosobitějších a nejoriginálnějších režisérů současnosti! Inception měl Nolan v šuplíku již 10 let ale až po úspěšném double-restartu batmanovské ságy a po flácích jako Dokonalý trik, Insomnie nebo Memento, konečně dostal od studia zelenou (dostatečný budget) na svůj vysněný projekt.

 

Matrix 21. století?
Srovnání s Matrixem se přímo nabízí, protože i zde se pohybujeme v alternativní (neexistující) realitě, i zde neplatí fyzikální zákony... Ač přesnější by bylo spíše „crossover" Matrixu a Cely (odkud si Inception bere to nejlepší). Hlavní Nolanovou zbraní je dynamika vyprávění, práce s postavami, kreativita, originalita a čich na ty správné herce! Nolan dokáže s lehkostí prolínat 4 různé dějové úrovně a navíc to dělá tak, že se divák neztratí a ve výsledku do sebe vše (více méně) zapadá. I když občas se našlo pár zaškobrtnutí, což nejlépe parafrázuje scéna, kde Arthur (Cobbova pravá ruka) mluví k Ariadne: „Taky už sis všimla, že Cobb neustále porušuje svá vlastní pravidla...?!“. Nolan (stejně jako jeho filmové alter-ego Cobb), též tu a tam porušuje vlastní pravidla, naštěstí to ale na celek jako takový nemá vliv (a vždycky se to dá okecat tím, že ve snech je přeci možné vše)!
Co se týče samotného provedení, akce jde Nolanovi skvěle! Opět srší nápady (vlak na hlavní třídě, úžasná „hotelová“ akční sekvence v beztížném stavu, stavění snů nebo naopak totální hroucení snů)! Atmosféra by se dala krájet, všudypřítomné napětí vás nenechá vydechnout a Nolan sype z rukávu jeden nápad za druhým. Jen samotná myšlenka: 10 sekundové scény (pád auta z mostu) natažené v 4. úrovni snu do 30 minut, byla fenomenální.

 

Přesahy
Nolan vcelku vystihuje samotný princip snu (v reálném světě), který nepředstavuje nic jiného než „jen“ nahodilé střípky podvědomí (kráťoučké flashbacky paměti, prolínající se s naší fantazií), nemající v podstatě žádný hlubší smysl ani logiku ale jakmile tyto střípky začneme skládat dohromady (pakliže si je po probuzení vůbec vybavíme), začnou do sebe zapadat. Ne že by to tak skutečně mělo nebo mohlo být, ale spíše prostě proto, že to tak sami chceme... chceme dávat věcem smysl, chceme jim rozumnět. A mozek je natolik tvůrčí, že si onu spojovací (neexistující) dějovou linii prostě vytvoří, upraví, domyslí. Ovšem pouze v případě, že chcete a můžete – pak se kruh uzavírá a věci začínají dávat smysl. U Nolana a jeho Inception je to stejné - Kdo v tom smysl najit chce, najde ho! Zároveň Inception úspěšně vyvrací jeden velký paradox (nastolený Matrixem, Noční můrou v Elm Street atd.), že pokud zemřete ve snu, zemřete i ve skutečnosti.

 

Herci Hudba Humění
Leonardo DiCaprio (ač jsem mu donedávna nemohl přijít na jméno) nám dospěl do vynikajícího a osobitého herce, který své herecké kvality potvrdil v posledních pár letech již mnohokrát (viz výtečný Krvavý diamant, Labyrint lží nebo Gangy N. Y.). Vůbec celý Cobbův tým se hemžil sice nepříliš známými, přesto výbornými herci: Gordon-Lewitt, Page, Hardy. Celou hereckou squadru doplnila zvučná jména a ostřílení profíci jako Michael Cain, Tom Berenger, Ken Watanabe nebo Cillian Murphy. Pozadu nezůstává ani Hans Zimmer (můj oblíbený filmový skladatel), který – ač předvádí spíše svůj standard, jeho pompézní a naléhavá hudba padne k Inception jak zadnice na hrnec.
Jediným (bezvýznamným) zklamáním tak pro mě zůstává jen snový svět, který je až moc... mno, řekněme „obyčejný“. Jasně, nechybí tu vychytávky s nulovou gravitací, deformování / stavění města, nekonečné shodiště, relativita času v různých levelech... ale tak nějak jsem se nemohl zbavit pocitu „A to je všechno? Obyčejný svět? Ale co dál?“. Divák si tak může připadat jako dítě v cukrárně, kde právě došla jeho oblíbená pochoutka. V tomto směru šla o dost dál například (již zmíněná) Cela, kde byl snový svět vskutku famózní. Na druhou stranu je otázka, zda-li by dekadentní iluzorní svět již nebyl na diváka příliš a neodváděl by zbytečně pozornost od samotného děje (dějů).

 

Závěrem
Inception je chytrá akční podívaná, která sice není úplně snadno stravitelná ale Nolan je natolik skvělým vypravěčem, že vám ani nedovolí, „ztratit se“. Varování o překombinovanosti děje a celkovém problémovém pochopení filmu, nejsou na místě. Představivost je to jediné co divák potřebuje. Máte-li plné zuby klasických popcornovek, stejně jako tupých béček – a zároveň toužíte po inteligetní adrenalinové podívané (kde prostě nelze odložit mozek v předsíni a jen si užívat „brain-washed show“), pak si budete chrochtat blahem! Inception je jako sen (ale naopak), oněch 150 minut mi vážně uběhlo jako 15 minut a to jsem u toho seděl jak přikovanej od začátku do konce! Zatímco Nolanův (trochu přeceňovaný – leč také výborný) Temný rytíř mě stále nechává chladným, Inception řadím určitě mezi jednu z nej filmových událostí dekády!

 

 

Žánr: Akční / Krimi / Mysteriózní / Sci-Fi
Země: USA / Velká Británie
Rok: 2010
Stopáž: 148 min
Režie a scénář: Christopher Nolan
Hrají: Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Tom Hardy, Ken Watanabe, Dileep Rao, Cillian Murphy, Tom Berenger, Marion Cotillard, Pete Postlethwaite, Michael Caine, Lukas Haas, Taylor Geare, Talulah Riley, Michael August

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář