Jdi na obsah Jdi na menu

Expendables (2010)

17. 10. 2010

Znáte ten pocit, když sledujete film, máte ono příjemné mrazení v zádech a jste zpátky tím malým klukem, hltajícím se zatajeným dechem každou hlášku, každou scénu, každý výstřel ?! Zároveň se tetelíte vzrušením, pramenící jednak z dosud nevídané, fascinující podívané - a druhak ze strachu, aby vám rodiče nezatípli tipec (pardon - play na starém VHS videorekordéru)...

Kdo by ještě před pár lety čekal, že veterán a "důchodce" akčního žánru Sylvester Stallone, chytí po šedesátce druhý dech a povstane z popela jako bájný Fénix?! Ano u "ressurection" Rockyho 6 (ač sem tuto sérii jsem nikdy moc nehltal) to mohla být náhoda, nicméně Rambem 4 dal Sly všem hnidopichům jasně najevo, že ještě zdaleka nepatří do starého železa... Do třetice všeho dobrého (v tomto případě nejlepšího) - je tady Expendables!

Postradatelní nejsou jen čistokrevné tupé béčko (což jsou pochopitelně taky :-)), je to oslava starých dobrých časů - našich milovaných 80's old-school mlátiček, je to vzpomínka na Titány (a sakra aktuální), je to přehlídka (vyhaslých a znovu doutnajících) ikon tohoto "pokleslého" filmového žánru! Postradatelní je prvotřídní akční jízda, která nemá slabší místo a to především proto, že:

1) Sly bohatě zúročil všechy své zkušenosti, které za více než 35 let v branži nasbíral. Moc dobře věděl co chce natočit, nenechal si do toho kecat od studia a pro jistotu se ujal (vedle hlavní role) i režie!

2) Sly dokázal dát do kupy vskutku fenomenální hereckou sestavu (což už samo o sobě je svátek pro každého fandu): Jason Statham, Dolph Lundgren, Jet Li, Mickey Rourke, Bruce Willis, Arnold Schwarzenegger, Terry Crewes, Randy Coulture, Sean Austin, Eric Roberts, Gary Daniels... Co dodat?!

3) Sly zkombinoval staré osvědčené postupy a nepsaná žánrová pravidla s moderními technologiemi (i když občas mě ta digitální krev štvala) i aktuálním filmařským přístupem (ta roztřesená kamera taky chvílemi rozčilovala), s důrazem na pořádný drive a vrchovatou porci zábavy.

4) Ale hlavně! Sly především nezapomněl na humor. Nezapomněl na to, jaký že to ročník má napsaný v "občance". Nezapomněl, že už svá nejlepší léta má dávno za sebou.

Expendables je tak vlastně parodií sebe sama, vlastní karikaturou všech "super-macho-hrdinů" - viz. fenomenální scéna v kostele: Stallone/Willis/Schwarzenegger (která má mnohem větší přesah, než jen ten filmový).

Expendables je non-stop parádní akcí, kupy humoru a neustálou konfrontací stará vs. mladá generace... (diváků i hrdinů - typicky neustálé špičkování Statham vs. Stallone) a prostor je zde ponechán nikoli staříkům ale spíše těm "mladším", kde exceluje hlavně Statham s Jet Lim. Třešinkou na dortu je pak Dolph Lundgren, který je ve své (hrdinsky tak trochu hermafroditní) roli prostě fenomenální a ač se na plátně příliš neohřál, dokázal si z pomyslného "koláče pozornosti" ukrojit obrovský kus...
Takže: Koho pak zajímá, že je to vlastně celý úplně o ničem?! Koho zajímá, že je to dějově vlastně strašná slátanina?! Koho zajímá, že originalita si vzala dovolenou?!... Mě ne! Expendables byl pro mě tím "strojem času", který mi připomněl něco, na co už jsem dávno zapomněl... který mi umožnil být zase na 90 minut tím malým klukem, tetelícím se u obrazovky, nestače popadat dech a chrochtaje a mlaskeje si blahem! Díky Slyi! Hluboce smekám! Seš prostě borec!... Pro mě jednoznačně akční událost roku 2010!

 

  

Akční
USA, 2010, 90 min

Režie: Silvester Stallone
Hrají: Sylvester Stallone, Jason Statham, Jet Li, Dolph Lundgren, Eric Roberts, Randy Couture, Steve Austin, David Zayas, Giselle Itié, Charisma Carpenter, Gary Daniels, Terry Crews, Mickey Rourke, Arnold Schwarzenegger, Bruce Willis

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář