Jdi na obsah Jdi na menu

3D fotografická hlava Fomei v testu

21. 1. 2016

Fotografie představuje bezpochyby jeden z nejsilnějších současných fenoménů, na druhou stranu - díky jejímu obrovskému rozmachu by se dalo bez nadsázky říci, že už máme zároveň tak trochu „přesnímkováno“. Digitální fotografie se na nás valí ze všech stran, logicky proto hledáme východisko a další směry, kam se ubírat, abychom „vybočili“ z toho bludiště "průměrnosti" a znovu svými fotografiemi dokázali zaujmout. Nedávno jsem měl možnost testovat zajímavé fotografické příslušenství: panoramatickou hlavu, kterou nabízí společnost Fomei (vyvinuli ji ve spolupráci s firmou PhotoRobot a vyrábějí ji u nás - v ČR). Jedná se o motorické sofistikované zařízení, umožňující vytvářet působivé panoramatické / 3D fotografie (dle konfigurace: panoramata či sférické snímky / horizontálně + vertikálně). Unikátní technologie představuje panoramatickou hlavu, otáčející fotoaparátem kolem své osy. 

 

3D fotografie

Pod tímto (maličko zavádějícím) pojmem si lze představit dvě zcela odlišné věci: 1) fyzická / reálná fotografie „na papíře“, která se díky speciální tiskové technologii (médiu, 3D brýlí) jeví jako 3D, 3-rozměrná (tedy prostorová). Za 2) virtuální fotografie – kterou si lze zobrazit na webu a libovolně si ji dle potřeby otáčet a prohlížet ze všech stran! A právě tomu se nyní budu věnovat. Abych byl zcela přesný, fakticky se vlastně o 3D fotografii až tak úplně nejedná, jde spíše o prezentaci, nahrazující datově objemná videa (o výhodě efektivnějšího a hlavně rychlejšího zpracování nemluvě). Jak tedy na takové 3D snímky? Co to obnáší a co můžete očekávat?

Poznámka: Software pro "skládání fotografie" byl - pro účel testu - pouze v trial verzi (běžně je placený), 3D prezentace jsou proto označeny logem!

 :: kliknutím na obrázek zobrazíte 3D animmaci v novém okně ::
(tažením a rotací myši měníte úhly pohledu)

 

Panoramatická Fomei hlava

Fomei hlava funguje na jednoduchém principu rotace! Vtip je v tom, že v jejích útrobách je přesný a (na své rozměry) relativně silný servo motor, vč. jemné mechaniky a samozřejmě elektroniky. Můžete si tak vybrat z široké škály toho jak má hlava fungovat (rychlost rotace, počet snímků, doba prodlevy mezi zastavením a opětovným spuštěním atd.). Využít můžeme hlavu k panoramatickému fotografování krajiny, dále kproduktové fotografii, focení interiérů atd. Osově zcela symetrická konstrukce umožní využít hlavu buď jako otočný stojan přímo pod fotoaparát (panorama) nebo na ní lze umístit desku z produktem (reklamní/produktová fotografie 3D/360°).

Třešničkou na dortu je možnost kombinace 2 panoramatických hlav – jedná má otočný směr horizontální a druhá – vertikální. Z takového spojení vzniká sférická neboli regulérní 3D fotografie, kdy zaznamenáte obraz ve čtyřech směrech najednou.
 

Příslušenství

Až do teď to zní vše velice hezky, že? Ano, dostáváme se k nutnému příslušenství, které se nám může dost výrazně rozšířit – podle toho k čemu budeme hlavu využívat. Pokud například pro ryze panoramatické snímky, je to ještě docela v pohodě (kvalitní stativ to jistí). Ovšem jestliže máte ambice pro vyloženě reklamní-produktové focení, nevyhnete se nákupu dalšího stativu, speciální opálové (poloprůhledné) desky, ateliérových světel + softboxů (alespoň 3ks) a bezdrátového odpalování. A jak jsem již naznačil výše, na regulérní 3D/sférickou fotografii jsou nutné hlavy dvě – což už finančně pěkně naskakuje.

 :: kliknutím na obrázek zobrazíte 3D animmaci v novém okně ::
(tažením a rotací myši měníte úhly pohledu)

 

Ovládání a SW

Hlavu(-y) ovládáme pomocí speciálního software (CANapp), který lze zdarma stáhnout do svého tabletu či smartphonu (iOS, Android). Nově je nyní k dispozici též verze pro Windows, takže i notebook lze využít jako rozhraní – je to ale poněkud nepraktické! Výhodou je opravdu příjemné a sofistikované ovládání pomocí dotykového displeje. SW nabízí množství přednastavených módů fotografování (můžete si vytvářet samozřejmě též vlastní režimy). Komunikace mezi hlavou a vaší periferií (smartphone, tablet) probíhá přostřednictvím Wi-Fi rozhraní, používáte-li 2 hlavy, synchronizují se automaticky mezi sebou (dle předem nastavených režimů uživatelem) přes Bluetooth rozhraní.

  

Software pro ovládání hlavy

 

 

 

 
  
  

 

Kompletní test vč fotogalerie naleznete ZDE na www.fotofocus.cz