Jdi na obsah Jdi na menu

Články

 

Příspěvky

* * * Všechno nejlepší do roku 2013 * * *

1. 1. 2013

img_5366_63x42_ed_web-text_vignete.jpg

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Články

Prometheus - recenze (2012)

29. 10. 2012

prometheus_img1.jpgJeden z nejočekávanějších (mega)projektů tohoto roku, navíc pod taktovkou klasika žánru (Ridleyho Scotta) byl příslibem něčeho zcela výjimečného. Na jednu stranu je „Prometheus“ ukázkou dokonale zvládnutého PR a obrovsky nafouknutou mega-sci-fi-bublinou, iritujíce obrovskou masu fandů Vetřelčí ságy. Na stranu druhou, toho smradlavýho, slizskýho a hnusýho slizu už bylo nakydáno do všech tělesných otvorů chudáka Promethea víc než dost... Ostatně je to pořád jenom film, ne?!

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Články | 1 Komentářů:

Sinners & Saints (2010) - recenze

24. 9. 2012

sinners-and-saints_img1.jpgNew Orleans je drsný město... vysoká nezaměstnanost, chudoba, velká koncentrace afroameričanů, spousta zločineckých gangů. Krádeže, vraždy, války drogových gangů – to je denní chleba detektiva Seana Rileyho – drsného leč spravedlivého poldy, pro kterého je tahle (hnusná) práce vším, co mu v životě zbylo. Není divu, že už se příliš nezabývá detaily jako jsou „lidská práva“ (kriminálníků) nebo počet zásobníků, co vysype do svých protivníků...

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Články | 1 Komentářů:

Víkendový fotografický Workshop

15. 9. 2012

lws_makro_img4_m.jpgJe čas léta, dovolených, sluníčka a teplých dlouhých dnů. Mnoho z nás vyráží na chalupy, k moři nebo prostě jen tak na výlet do blízkého či dalekého okolí. Spousta z nás se však nespokojí s „obyčejným“ pasivním trávením volného času a raději volí poněkud „akčnější“ formu relaxace. Pokud patříte i vy do této „škatulky“ a mezi vaše velké vášně se řadí právě fotografování, jste na správné adrese! Připravili jsme pro vás zajímavý fotografický víkendový workshop, zahrnující „(foto)lovení“ zvířat, makrosnímků a působivých portrétů v přirozeném prostředí. Proto neváhejte a nenechte si tuto jedinečnou příležitost ujít!

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Články

Makrofotografie I.: Poznejte fascinující mikrosvět

15. 9. 2012

makro-kurz-mh_img1_m.jpgMakrofotografie představuje bohatý a fascinující „svět ve světě“, který není běžně vidět, ačkoli jej máme neustále „pod nosem“. A přesně to je ten hlavní důvod, proč jsou makrofotografie tolik žádané a fascinující! Zachycují totiž něco mimo naší „každodenní“ realitu, zcela nový (a jiný) svět, kde o zajímavá témata (snímky) nikdy není nouze.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Články

Noční fotografie I: Krása noci tajemství zbavená

15. 9. 2012

nocni-foto_img5_mh_m.jpgNoc je fascinující! Pro některé může být synonymem strachu či něčeho negativního, na fotografy však má efekt často zcela opačný. Z noci na nás dýchá především klid, pokora, tajemství, dávka mystiky ale i jedinečná atmosféra a... „světlo“. A přesně to se často promítá právě do nočních snímků, které tak mají naprosto jedinečnou a nenapodobitelnou atmosféru. Zajímá Vás Noční fotografie? Rádi byste pronikli do tohoto fascinujícího světa? Pak neváhejte a navštivte nás nový kurz, zaměřený právě na toto téma!

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Články

Začínáme s DSLR Canon

15. 9. 2012

tch_foto_550d_10.jpgDigitální zrcadlovka, zkráceně DSLR, již dávno není pouze nástrojem profesionálních fotografů. Nejnižší modely zpřístupnily tyto skvělé fotografické aparáty široké veřejnosti a významně tak posunuly kvalitativní možnosti amatérské digitální fotografie. Zároveň však kladou i výrazně vyšší nároky na fotografa po stránce fotografických znalostí a zvládnutí veškerého nastavení a ovládání přístroje. A právě proto vznikly semináře Seznamte se..., které vám usnadní první seznamování s novou DSLR.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Články

Poznejte dokonale svou DSLR

15. 9. 2012

dslr_img1_8953_m.jpgDigitální zrcadlovka (DSLR) již dávno není pouze nástrojem profesionálních fotografů. Nejnižší modely zpřístupnily tyto skvělé fotografické aparáty široké veřejnosti a významně tak posunuly kvalitativní možnosti amatérské digitální fotografie. Zároveň však kladou výrazně vyšší nároky na fotografa po stránce fotografických znalostí a zvládnutí veškerého nastavení a ovládání přístroje. Fotografování s DSLR je odlišné od kompaktních fotoaparátů v mnoha ohledech. Má řadu výhod, poskytuje fotografie nepoměrně vyšší kvality, je však třeba respektovat určité vlastnosti a specifika.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Články

Základy kompozice: jak na působivé snímky

15. 9. 2012

img_8896_m.jpgSnad každý začínající fotograf věnuje po koupi fotoaparátu (upgradu na vyšší model) velké úsilí a čas tomu, naučit se s přístrojem efektivně pracovat. To zahrnuje především rutinní zvládnutí ovládání fotoaparátu a nastavení všech důležitých funkcí v různých fotografických situací. Časem získá mnoho uživatelů v tomto náročném "souboji" převahu a hned poté logicky obrátí svou pozornost před objektiv (do hledáčku) a začnou řešit snímek samotný. Jenže ouha! Vytvářet intuitivně, kompozičně správné snímky, zároveň si ohlídat práci s fotoaparátem a vyhnout se běžným přehmatům, není vůbec snadné. Stačí chybné zaostření nebo špatná expozice, popř. nevyhovující hloubka ostrosti či špatně zvolené ohnisko... k tomu ještě připočtěme špatnou kompozici a je vymalováno!

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Články

Rodinná fotografie: Jak fotit kreativně své nejbližší

15. 9. 2012

img_3850_m.jpgKaždý z nás nepochybně někdy zkoušel zaznamenat život své rodiny - partnera, dětí, domácích mazlíčků či dalších rodinných členů (ať sólo nebo ve skupince). Mnoho takových pokusů však často selhává. Proč? Rodinná fotografie - ač se to na první pohled nezdá - ve skutečnosti zdaleka není tak jednoduchá. Přesto nebo spíše právě proto představuje skvělou výzvu pro každého (ať již amatérského či profesionálního) fotografa, neboť nabízí nepřebernou škálu možností!

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Články

The AVENGERS (2012) - recenze

26. 8. 2012

avengers_img_0.jpgUdálost roku 2012, mega-akční nářez, vrchol animačních dovedností současných hollywoodských mágů, splněný sen všech (nejen)komixofilů... To vše spojoval jeden prostý titul: Avengers! Nejsou to všechno jen velkohubá chvástání producentů Paramountu a Marvelu? Až do nedávno jsem se toho maličko obával. Tím spíš, že pod celým projektem byl režisérsky angažován jakýsi Joss Wedon (pro mě doposud zcela neznámé jméno)! Ovšem od teď už si tohoto pána budu pamatovat, protože... dokázal téměř nemožné, přesněji - neočekávané...

 

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Články | 0 Komentářů:

Letní fotografická škola (červenec 2012)

15. 8. 2012

port_int_5.jpgLéto je čas sluníčka, dovolených, prázdnin a relaxace! Léto je také – díky teplému počasí a dlouhým slunečným dnům – ideální dobou pro focení! Stejně jako každý rok, jsme i letos využili tohoto nejkrásnějšího období v roce a uspořádali další běh oblíbené Letní fotografické školy (LFŠ 07/2012). LFŠ představuje intenzivní týdenní fotografický kurz, který je - na rozdíl od běžných (jednodenních) kurzů - koncipován jako série fotografických workshopů, kde je důraz kladen především na praxi. Účastníci si tak mohou "osahat" a vyzkoušet nejpopulárnější fotografické disciplíny (portrét, produkt, krajina, reportáž) a to jak v exteriéru tak i v profesionálním ateliéru. Letošní škola byla poprvé 6ti-denní (oproti dosavadní 5ti-denní) s tím že 2 poslední dny byly vyhrazeny úpravám snímků na PC...

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Články

SKOTSKO [expedice 2012]

20. 6. 2012

img_9373_m.jpgSkotsko je krásná země, divoká leč krásná! Začátkem června - konkrétně od 8. 6 do 17. 6. 2012, jsme měli možnost se o tom přesvědčit na vlastní (foto)woko! S IDIFem jsme se pod záštitou fotografické expedice vypravili do této krásné lokality - do země opředené starodávnými bájemi, do země starobilých hradů, zřícenin, zelených kopců a nespoutaných vrchovin, sáhodlouhých pastvin a samozřejmě země tradiční Whiskey a všudypřítomných (bodrých) skotů s jejich neodmyslitelnými kilty a dudy (NE "tamty dudy" ale ten hudební nástroj)...

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Články | 0 Komentářů:

Martin Hájek Jr. was born!

12. 4. 2012

littlemarty_img1.jpg

 

Tak a je ze mě tuplovanej fotr! Martin Hájek junior se narodil 11. 4. 2012 v Podolském ÚPMD v 8:49 SEČ s mírami 51cm / 3340g... Maminka i prcek sou oba zdraví a krááásníííí, prostě paráda super špica!

Hip! Hip! Hurááá!  Hip! Hip! Hurááá!  Hip! Hip! Hurááá!... Vítej na světě, synku!

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Články

Lytro light field: Už žádné problémy s ostřením

7. 2. 2012

ts_grafika_lytro.jpgJiž zhruba před čtvrt rokem představila americká společnost Lytro zbrusu nový koncept fotoaparátu, který nepotřebuje ke své práci žádný ostřící systém (jak automatický/AF, tak manuální/MF). Rovinu zaostření si každý uživatel jednoduše zvolí až na hotovém snímku. Že se to na první pohled jeví tak trochu jako sci-fi? S konvenčními postupy a vybavením samozřejmě ano! Když však někdo přijde s novým technologickým řešením...

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Články | 0 Komentářů:

Fotografujeme s DSLR: Ostření (díl 10.)

27. 1. 2012

ikonka_dslr_nikon.jpgV dnešním dílu seriálu „Fotografujeme s DSLR“ se budeme zabývat jedním ze zcela zásadních aspektů fotografie – ostřením! Správné zaostření je základním předpokladem k technicky správnému snímku (samozřejmě vyjma zcela specifických situací). Rozostřená fotografie je zároveň i jednou z mála věcí, s kterou toho příliš nezmůže ani ten nejlepší software, nejkvalitnější grafický editor či nejšikovnější grafik. A právě proto bychom dané problematice měli věnovat zvýšenou pozornost! Takže jak na správné zaostření?

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Články | 0 Komentářů:

Super X-MASS & PF(uj)2012

23. 12. 2011

vanoce_pf2011_1.jpg*** VESELÉ VÁNOCE ***

a

*** ŠŤASTNÝ NOVÝ JÁR 2012 VŠEM ***

Hodně úspěchů v osobním i pracovním životě...

A hla-v-ně zdra-vííííí..........

 

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Články

FOTOGALERY Updated

13. 12. 2011

Po dlouhé době sem si konečně udělal čas trochu aktualizovat svou fotogalerii... (a že už to vážně chtělo). Všechny kategorie sou (více či méně) překopané... přibylo spousta nových (lahodných) foteček (pro poladění očička a potěchu dušičky), takže hurá jen směle do toho!

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Články

Změna designu & loga

12. 12. 2011

Už mě ten "brčál" nějak nebavil, tak sem trochu obměnil vzhled (myslím že k lepšímu)... Je to teď decentnější ale taky přehlednější

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Články

Valhala Rising (Barbar)

25. 10. 2011

Kombinace fascinující atmosféry, úchvatných záběrů, výtečných herců, psychedelických výjevů a abstraktních motivů... to je Valhala Rising - film Nicolase Winding Refna, nadějného mladého dánského rejži, který rozhodně nepatří do mainstreamu současné filmové (zdaleka již nejen) evropské scény...

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Články | 0 Komentářů:

Fotografujeme s DSLR: Expoziční režimy – podruhé (díl 9.)

30. 8. 2011

ikonka_dslr_nikon.jpgV předchozích dílech našeho seriálu jsme si komplexně přiblížili expozici a vše, co k ní patří. V dnešním článku si přiblížíme ryze praktické využití expozičních pouček a všeho, co jsme do teď probírali. V této závěrečné „expoziční“ kapitole si posvítíme na expoziční režimy (nyní kreativní), představující velice důležitý díl „skládanky“, protože právě expozičními režimy přímo a rychle ovlivňujeme samotné nastavení fotoaparátu v různých fotografických situacích.

Tento článek vyšel na www.fotografovani.cz

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Články | 0 Komentářů:

Fotografujeme s DSLR: Expoziční režimy – poprvé (díl 8.)

25. 8. 2011

ikonka_dslr_nikon.jpgV předchozích dílech našeho seriálu jsme si komplexně přiblížili expozici a vše, co k ní patří. V dnešním článku si přiblížíme ryze praktické využití expozičních pouček a všeho, co jsme do teď probírali. V této „expoziční“ kapitole si posvítíme na expoziční režimy (spíše ryze automatické), představující velice důležitý díl „skládanky“, neboli právě expozičními režimy přímo a rychle ovlivňujeme samotné nastavení fotoaparátu v různých fotografických situacích.

Tento článek vyšel na www.fotografovani.cz

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Články | 0 Komentářů:

Fotografujeme s DSLR: Histogram (díl 7.)

23. 8. 2011

ikonka_dslr_nikon.jpgV předešlých dvou dílech našeho seriálu jsme si vysvětlili důležité pojmy: měření a kompenzace expozice. Když už je řeč o expozici, jejím měření i kompenzování, nesmíme zapomenout na histogram. Moderní digitální zrcadlovky jsou vybaveny touto velmi důležitou pomůckou, sloužící ke kontrole správné expozice. Co to tedy přesně je a jak s ním pracovat?

Tento článek vyšel na www.fotografovani.cz

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Články | 0 Komentářů:

Fotografujeme s DSLR: Kompenzace expozice (díl 6.)

18. 8. 2011

ikonka_dslr_nikon.jpgV minulých dílech našeho seriálu jsme si udělali detailní rozbor expozičních parametrů. Vedle času, clony a citlivosti jsou zcela klíčové (z hlediska správné expozice) též funkce automatického expozičního měření, expoziční kompenzace a histogramu a představují další z nutných předpokladů pro získání technicky správné fotografie.

Tento článek vyšel na www.fotografovani.cz

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Články | 1 Komentářů:

Fotografujeme s DSLR: Měření expozice (díl 5.)

16. 8. 2011

ikonka_dslr_nikon.jpgV následujících dílech našeho praktického seriálu, zaměřeného na fotografování s digitálními zrcadlovkami, se budeme zabývat dalšími důležitými aspekty. Týkají se přímo expozice a konkrétně se jedná o expoziční měření, expoziční kompenzace a histogram. Vedle základních expozičních parametrů (čas, clona, citlivost) jsou i tyto funkce klíčové a jejich pochopení a ovládnutí je dalším z nutných předpokladů pro technicky správnou fotografii.

Tento článek vyšel na www.fotografovani.cz

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Články

Line6 POD X3 Live & Genz-Benz 212 G-Flex

1. 6. 2011

Tak sem zase po "dlouhý" době trochu (víc) upgradoval svůj "equipment" park a pořídil si nový multi-procesor a kytarovej box... To sebou pochopitelně neslo slzavý prodej "starýho" vercajku - procesoru Digitechu GNX3 + Engl 412 Standard bedny...

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Články

Fotografujeme s DSLR: Expozice (díl 4.)

12. 5. 2011

ikonka_dslr_nikon.jpgJste nadšeným začínajícím fotografem? Pořídili jste si právě digitální zrcadlovku (DSLR), nebo její koupi teprve zvažujete? Pro všechny podobně „naladěné“ je zde pokračování našeho komplexního seriálu, zabývající se tímto současným trendem. Na pořadu dne je tentokrát Expozice – základní stavební kámen fotografie jako takové.

Tento článek vyšel na www.fotografovani.cz

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Články | 0 Komentářů:

Fotografujeme s DSLR: Expozice (díl 3.)

11. 5. 2011

ikonka_dslr_nikon.jpgJste nadšeným začínajícím fotografem? Pořídili jste si právě digitální zrcadlovku (DSLR), nebo její koupi teprve zvažujete? Pro všechny podobně „naladěné“ je zde pokračování našeho komplexního seriálu, zabývající se tímto současným trendem. Na pořadu dne je tentokrát Expozice – základní stavební kámen fotografie jako takové.

Tento článek vyšel na www.fotografovani.cz

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Články | 0 Komentářů:

Fotografujeme s DSLR: Expozice (díl 2.)

10. 5. 2011

ikonka_dslr_nikon.jpgJste nadšeným začínajícím fotografem? Pořídili jste si právě digitální zrcadlovku (DSLR), nebo její koupi teprve zvažujete? Pro všechny podobně „naladěné“ je zde pokračování našeho komplexního seriálu, zabývající se tímto současným trendem. Na pořadu dne je tentokrát Expozice – základní stavební kámen fotografie jako takové.

Tento článek vyšel na www.fotografovani.cz

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Články | 1 Komentářů:

Inception (2010)

12. 4. 2011

Počátek (recenze)

Už se vám někdy zdál sen o tom že se vám v tom snu něco zdá? Mě jo a bylo to zajímavý! Christopher Nolan použil tuhle jednoduchou leč originální premisu jako první polovinu zápletky svého posledního filmu Inception (Počátek). Ta druhá polovina je o samotném řízení (ovládání) onoho snu ve snu (přesněji snů ve snech = plurál).

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Články | 0 Komentářů: